Chcete žít zdravěji? 3 dokumenty, které vám v tom pomohou


Rozhodli jste se toto léto zatočit se špatnými stravovacími návyky, vrátit se zpátky do posilovny nebo prostě zapracovat na lepším zdraví? Pak se mrkněte na tyhle dokumenty, které vám ve vaší cestě pomůžou. Dozvíte se, že cukr není jako cukr a jaké obří lobby za ním stojí, jak shodit pár kil (a jak jídlo, co jíte, ovlivňuje váš mozek) a nebo se můžete inspirovat mladým Arnoldem Schwarzeneggerem, který se připravuje na bodybuildingovou soutěž. Všechny dokumenty najdete (nejen) na Netflixu.

Fed Up (2014)

Film Fed Up je tady od toho, aby vám osvětlil, jak je to vlastně s tím cukrem. Okolo cukru a výrobků z něj existuje neskutečné lobby, je to tak trochu jako dříve s cigaretami, když se ještě tvrdilo, že ne, nejsou až tak špatné pro vaše zdraví, pamatujete? Film Fed Up ukazuje, že není cukr jako cukr a kalorie jako kalorie. Cukr v tyčince Snickers je rozhodně něco jiného než cukr, který najdete v ovoci a je to právě ten špatný cukr, kvůli kterému lidé po celém světě trpí civilizačními chorobami a obezitou. Ve filmu se například dozvíte šokující skutečnost, že příjem cukru se od roku 1977 zdvojnásobil a že cukrovka druhého typu začala narůstat přesně v té samé době. Zajímavé, že?

Film staví na příbězích některých amerických dětí, kdy naprosto šokujících 17 procent z nich je obézních. Pokud váš tyto příběhy nepřesvědčí, že jablko je lepší než čokoláda, pak už asi nic.

Je potřeba si uvědomit, že naše stravovací návyky neovlivňují jen nás, ale i budoucí generace. Obchody nás zásobí jen tím, co jsme ochotni koupit. Dokud se nezmění naše zvyky, nezmění se vůbec nic.

Pumping Iron (1977)

Oldie but a goodie. Ještě předtím než se stal Terminátorem, byl Arnold Schwarzenegger “pouze” bodybuilder a fitness maniak. Většina američanů ho poprvé zaznamenala právě v tomto dokumentu. Pumping Iron sleduje cestu Schwarzeneggera a v té době jeho rivala (a taktéž budoucí hvězdu) Lou Ferrigno, při přípravě na prestižní bodybuildingovou soutěž Mr. Olympia.

Scéna “fitspiration” se pořádně dostala do popředí teprve až díky Instagramu a YouTube, ale film Pumping Iron to všechno tak nějak začal a pořád zůstává na výsluní. Najdete v něm totiž přesně ten pravý mix inspirace a drama.

Dokument Pumping Iron si určitě pusťte. Jakmile uvidíte, jak tihle dva trénují a mentálně se připravují pro budoucí soutěž, zaručeně vás to donutí taky zvednout zadek ze židle.

Fat, Sick & Nearly Dead (2011)

Tak trochu dokument o hubnutí a tak trochu roadtrip. Režisér a zároveň hlavní protagonista dokumentu Fat, Sick & Nearly Dead, Joe Cross se rozhodne shodit něco z jeho 135 kil a přitom cestuje napříč USA a hledá odpovědi na téma zvyky, zdraví a života obecně u obézních američanů.

Část filmu se vás sice snaží přesvědčit o tom, že dieta, kterou Joe Cross podstupuje je ta ideální, ale zároveň přináší i některá důležitá fakta z oblasti potravinářského průmyslu a hubnutí. Rozhovory, které Joe Cross přináší s jinými lidmi, kteří snaží něco málo shodit, můžou být ta pravá inspirace i na vaší cestě za lepší postavou a zdravím.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí