Armáda ČR představí na Aviatické pouti stíhačky Gripen, transportní letoun CASA a výsadkové ukázky parašutistů


Pardubická Aviatická pouť je pravidelně i místem, kde se prezentuje i Armáda ČR. Stejně tak tomu bude i v letošním dvaatřicátém ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června 2024. Vojáci se představí po oba dny jak ve statických ukázkách, tak i v letovém programu.

„Aviatická pouť se pravidelně koná na vojenském letišti v Pardubicích, a proto nepřekvapí, že skvělá spolupráce s Armádou ČR funguje jak při organizaci, tak při statických a letových ukázkách. Je tomu tak již od prvního ročníku v roce 1991 a ve spolupráci pokračujeme i letos,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Rozsáhlou prezentaci bude mít Armáda ČR v rámci pozemního programu, kde se vedle letadel a vrtulníků z jednotlivých leteckých základen představí i technika od jednotek pozemního vojska, ale i vojenští hasiči z pardubického letiště. Součástí pozemní prezentace se stanou i soutěžní aktivity pro děti zařazené do bohatého programu Dětského dne.

Vojáci se představí samozřejmě i v letovém programu. Bezpochyby největším vojenským letadlem bude transportní dvoumotorový stroj CASA 295 z kbelské letecké základny. Ten se s doprovodem dvojice hotovostních letadel JAS-39C Gripen postará o zahajovací průlet. Po průletu se Gripeny oddělí a CASA provede výsadek parašutistů a následně přistane na pardubickém letišti. Poté si budou moci návštěvníci prohlédnout interiér tohoto letounu.

Chybět nebude ani sólová ukázka letadla Gripen z čáslavské základny. S Gripenem se na pardubickém nebi představí Ondřej Španko. Jeho ukázka byla již v loňském roce velice dynamická a podle dostupných zpráv do display sestavy pro letošní rok ještě některé prvky upravil a přidal.

Premiéru na letecké show představí nejnovější cvičný stroj L-39NG od Aera Vodochody, který se společně s léty osvědčeným strojem letounem L-39C Albatros stane součástí bloku pardubického Centra leteckého výcviku. „Návštěvníci Aviatické poutě tak jedinečně uvidí jakési střídání generací, protože právě letouny L-39NG v brzké době rozšíří flotilu letadel v pardubickém CLV,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Aviatická pouť nabídne pestrý program pro celou rodinu včetně bohatého pozemního programu a více než pětihodinového letového programu jak v sobotu, tak v neděli.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli