Bezkontaktní telefonní placení Android Pay dorazilo do Česka


Android Pay

Situace, kdy vytáhnete telefon a přiložíte jej k bezkontaktnímu terminálu, abyste zaplatili, je v dnešní době zcela běžná. Minimálně ve Spojených státech a vyspělých zemích světa funguje poměrně bezproblémově a Češi se jen těšili, kdy tuto funkci budou moci oficiálně používat také. A konečně se dočkali.

Do České republiky po dvou letech přichází Android Pay, platební mobilní služba z dílen technologického giganta Google. Hned na startu ji podporují banky MONETA Money Bank, mBank a J&T Banka a v průběhu letošní zimy se dočkají i klienti Komerční banky (KB).

„Myšlenka placení telefonem se mi líbí, ale myslím, že mi bude trvat, než tuto možnost budu používat automaticky a bez rozmyslů. Stále jsem zvyklá vytahovat z kabelky peněženku,“ říká naše čtenářka Vendula.

Android Pay však pochopitelně není pro všechny. Jak již název napovídá, je dostupný pouze pro majitele telefonů s operačním systémem Android (konkrétně verzí KitKat 4.4 a vyšší), které navíc musí být vybaveny NFC, bezdrátovou komunikační technologií mezi elektronickými zařízeními. Většina vyspělých telefonů však tímto systémem disponuje, takže to nebude zásadní problém.

Používání Android Pay nemůže být jednodušší. Stačí si pouze stáhnout aplikaci z online obchodu Google Play, nainstalovat, vyplnit požadované platební údaje a vyrazit utrácet na jedno ze 144 tisíců míst, kde je platba telefonem dostupná. Aplikace se pak začne chovat jako alternativa ke kreditním a debetním kartám VISA nebo MasterCard, kterých si do ní můžete nahrát kolik potřebujete.

„Android Pay jsem zaregistroval již v minulosti, nicméně jsem nikdy neřešil, zdali to budu, nebo nebudu používat. Teď když je to u nás, tak bych tomu mohl dát šanci,“ reaguje Martin.

Zásadní otázkou je také bezpečnost, kterou má Android Pay slušně podchycenou. Obchodníci nevidí čísla karet, ale jen token čili unikátní virtuální číslo. Kdybyste tedy ztratili telefon, údaje o vaší kartě nemůže nikdo zneužít. Telefon se dá navíc vzdáleně zabezpečit novým heslem, případně celý vymazat.

Tak jako tomu je u běžného bezkontaktního placení kartou, i tady se při platbě vyšší než 500 korun vyžaduje PIN. V případě, že je útrata nižší, není potřeba telefon ani odemykat, ale jen přiložit k terminálu.

Uživatelé telefonů či tabletů a hodinek s Androidem tuto službu vítají, nicméně existuje segment lidí, kteří tak šťastní nejsou – majitelé iPhonů a hodinek Apple Watch. Ti totiž musí spoléhat na obdobnou funkci Apple Pay, která u nás zatím dostupná není.

„Protože mám iPhone, tak mě Android Pay nezajímá. Já jen vyhlížím, kdy do Čech konečně přijde Apple Pay. Snad to Apple urychlí, protože na to čekám jak na smilování. Ve zbytku světa je to naprosto normální funkce,“ říká Lucie, která nadšení z příchody této služby logicky nesdílí.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli