Umělkyně, emigrantka a pedagožka v jedné osobě. Na Kampě bude vystavovat Alena Foustková


Museum Kampa již pravidelně v rámci svého programu představuje díla umělkyň a umělců, kteří značnou část života prožili v emigraci. Nejinak je tomu i v případě multimediální umělkyně Aleny Foustkové (*1957). Ta se ve výstavě nazvané Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím, zabývá ženským traumatem hned v několika rovinách. V jednotlivých objektech, výšivkách, asamblážích i videoprojekci se autorčina osobní traumata střetávají s kolektivní ženskou zkušeností. Některé z prací ve výstavě pak zvedají témata křesťanského učení, pokrouceného po staletí cizelovanými výklady, které se v mnohých ohledech staly nástrojem k hromadnému potlačování žen.

Autorka upozorňuje na nerovnost žen v kontextu římskokatolické církve, ale i jiných náboženských struktur. V jednotlivých dílech citlivě využívá práci s obrysem vlastního těla, japonskou techniku vyšívání sashiko či odkazy ke klasickým náboženským objektům jako je zpovědnice.

U příležitosti výstavy vychází také katalog, v němž si návštěvníci mohou přečíst o pozadí vzniku zastoupených prací. Nadace Jana a Medy Mládkových také v loňském roce zakoupila několik autorčiných děl, která se tak zařadí do sbírky po boku dalších významných umělkyň, jejichž těžiště tvorby spadá do 60. – 80. let minulého století a které mimo jiné také tematizovaly tělesnost a s ní spojené prožitky, jako byly Eva Kmentová, Věra Janoušková či Adriena Šimotová.

Alena Foustková *1957 (Karviná)

Vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, obor grafika, (1976 – 1982). Se svým manželem, Karlem Foustkou, v roce 1984 utekla přes hranice nejdříve do Rakouska a poté do kanadského Toronta, kde deset let žila.

V Kanadě absolvovala roční program v oboru reklama na George Brown College (1984 – 1985). Postupně se vypracovala až do působení v několika mezinárodních reklamních agenturách, kde dosáhla na vedoucí pozici Art Directora. Po revoluci byla přizvána k rozjezdu pobočky britské reklamní agentury Saatchi&Saatchi v Praze, což bylo i motivací pro přesun rodiny zpět do ČR. V následujících letech pracovala jako Creative Leader ve francouzské reklamní agentuře EURO RSCG (později Havas) v Praze.

V roce 2008 se Alena Foustková definitivně rozhoduje pro odchod z vysokých pozic v oboru reklamy a marketingu a navrací se k výtvarnému umění. Při tom se začíná věnovat také vysokoškolskému učení. Působila jako vysokoškolská pedagožka na Unversity of New York v Praze, na státní univerzitě Empire State College v Libanonu a Anglo-American University v Praze, na níž působí až dodnes. Souběžně s tím se věnuje umělecké činnosti.

Alena Foustková – Ženy si musí zakrýt hlavu, protože nejsou obrazem božím

2.12.2023 – 28.1.2024

Kurátorka: Klára Vavříková

 

Museum Kampa

Otevírací doba:

Po – Ne 10-18 hodin

Doprovodné programy: www.museumkmapa.cz/udalosti/

Hlavní partner Musea Kampa: Česká spořitelna

Partneři Musea Kampa: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 1, Kooperativa

Partner výstavy: Anglo-American University

Hlavní mediální partner Musea Kampa: Blesk

Mediální partneři Musea Kampa: Rádio Impuls, BigMedia, Forum 24

Foto: Alena Foustková


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli