Vojenské lesy a statky roubují ovocné stromy v Brdech odrůdami ze zaniklých obcí


Vojenské lesy a statky (VLS) naroubovaly na Padrťských pláních v Brdech téměř 300 ovocných stromů štěpy ze zaniklých obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá. Vesnice byly vystěhovány při rozšiřování vojenského prostoru v letech 1952 a 1953. Dnes je tam veřejně přístupná Chráněná krajinná oblasti Brdy. V nových alejích u cest tak budou stromy plodit odrůdy ovoce, které pěstovali obyvatelé zaniklých obcí, řekl dnes ČTK ředitel divize VLS Hořovice David Novotný. Roubování zajistily VLS s dobrovolníky, stejně jako loni, kdy šlo o první stovku. Zájem o ‘Brdské stromsázení’ byl letos vyšší.

“Cílem je zachovat původní odrůdy jablek, hrušek a třešní, pocházejících ze zahrad zaniklých obcí,” uvedl Novotný. Díky spolupráci VLS se spolkem Vojenské historické sdružení Brdy VHSB byly podle něj koncem února ve vybraných lokalitách odebrány rouby z dosud vitálních ovocných stromů, které byly zároveň prořezány a ošetřeny. Poté, co štěpy začnou pouštět mízu, tak se roubují na podnože, tedy na nové menší stromy, které vysázely VLS s dobrovolníky už předloni.

“Roubování jsme provedli v našich sadech na lesní louce U Studánky pod Přední Záběhlou, kam se dříve vyváželo bahno z rybníků. Na ně navazují aleje, kde byly letos poprvé roubované třešně a švestky,” řekl ředitel. Pokud se vše bude dařit, za pár let budou moci návštěvníci CHKO Brdy ochutnat stejné ovoce, které zrálo na zahradách vysídlených domů.

O stromy se po dlouhá desetiletí nikdo nestaral, jsou obrostlé lišejníky, polámané i rozvalené. Třeba poslední tři dosud rodící jabloně na okraji bývalé obce Kolvín, které patřily k chalupě 66, jsou sto let staré. Podle Novotného se podařilo dohledat, že v chalupě žil lesní dělník Václav Čmolík. V dokladech z roku 1952 pro vysídlovací komisi je uvedeno, že tam tehdy rostlo devět jabloní starých 35 let.

Z obcí Padrť, Kolvín a Zaběhlá obyvatele nejprve vyhnala za okupace německá armáda a pak v 50. letech komunistický režim. Jejich domy, kostely a školy byly srovnány se zemí, zůstaly jen místopisné názvy. A také některé ovocné stromy, které rostly v zahradách a z nichž teď VLS odebírají štěpy.

Druhý největší státní lesnický podnik v ČR předloni oznámil, že bude ve vybraných lokalitách Brd znovu sázet větší počty méně obvyklých dřevin, které zvyšují pestrost krajiny a lesa. “Akce bude pokračovat v dalších letech. Plánujeme ty odrůdy opravdu zachovat. Jsou ale jen z vesnic na plzeňské straně Brd,” řekl Novotný. Na středočeské straně je nemá VLS tolik zmapované a navíc tam rostou trpčí odrůdy.

Foto: VLS






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli