Na výstavě v ČNB se objeví igelitka s 878,6 tisíci. Jejím autorem je Epos 257


Expozici Lidé a peníze v bývalém trezoru historické budovy České národní banky nově doplňuje dílo od současného vizuálního umělce jménem Epos 257. Nejen, že zkoumá vlastní hodnotu, ale poukazuje rovněž na úlohu peněz v umění – na jejich vliv na postavení umělce ve společnosti, ale i na svět investic a spekulací, které trh s uměním provázejí. Jde o igelitovou tašku s 878.600 korunami.

Eposova igelitová taška s 878.600 korunami je neobvyklým uměleckým dílem, které s postupem času mění svůj význam. Uvedenou částku Epos nejprve vybral v roce 2017 od návštěvníků u vstupu do své výstavy v Národní galerii Praha. Za jejich bankovky ovšem vždy návštěvníkům poskytl zbrusu nové se stejnou hodnotou. Nešlo tedy o výdělek, ale o symbolickou transakci, která zviditelnila samotný oběh peněz v ekonomice.

Napodruhé se celá vybraná částka přece jen stala předmětem obchodu. A to když se ji Epos 257 o rok později rozhodl vydražit v aukci. Neobvyklým záměrem „prodat peníze“ chtěl mimo jiné zjistit, jakou „přidanou hodnotu“ má jeho nehmotný umělecký záměr. Pražská Galerie Zdeněk Sklenář v dražbě dílo získala za téměř jeden a půl milionu korun a Eposův autorský přínos tak po odečtení aukčních poplatků šlo vyčíslit na téměř čtvrt milionu.

Překonáním magické hranice jednoho miliónu tehdy Epos, za nemalé pozornosti médií, pomyslně vstoupil mezi bohaté a úspěšné, i když si fakticky vzato úspěch zčásti sám zaplatil. Nyní si igelitovou tašku zapůjčil od jejího současného majitele.

Foto: Lidé a peníze


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli