Švédsko částečně generuje elektřinu pálením oblečení z H&M

Využívání obnovitelných zdrojů jako slunečního záření, větru nebo vody ke generování elektřiny není ničím neobvyklým. Na tomto způsobu, který se snaží eliminovat nepříznivé důsledky používání uhlí, ropy či zemního plynu (respektive fosilních paliv), funguje alespoň částečně řada zemí. Jednou takovou zemí je Švédsko, které však obnovitelné zdroje doplňuje o poněkud netradiční formu.

Elektrárna ve městě Vasteras, které se nachází několik kilometrů od Stockholmu, generuje energii pálením oblečení z H&M, světoznámého švédského výrobce oděvů a doplňků. Jak píše server Bloomberg, v letošním roce již tato elektrárna spálila přes 15 tun vyřazeného oblečení této značky.

„Pro nás je to pálitelný materiál. Naším cílem je využívat pouze obnovitelná a recyklovatelná paliva,“ říká Jens Neren ze společnosti Malarenergi AB, která elektrárnu provozuje.

Pro účely poskytování šetrné energie vůči životnímu prostředí již celkově dokázala spálit okolo 400 tisíc tun, čímž dokázala zazásobit až na 150 tisíc švédských domácností. Johanna Dahl, šéfka komunikace H&M, však dodává, že ke generování energie se využívá výhradně oblečení, které je nebezpečné k nošení, tedy takové, jež obsahuje plíseň nebo nenaplňuje požadavky na maximální obsah chemikálií.

H&M chce touto iniciativou také upozorňovat na rozrůstající se problémy s oblečením po celém světě, konkrétně v Brazílii, Číně, Indii, Mexiku nebo Rusko, kde poptávka po „levných“ kusech rapidně rostě. Mohlo by se tedy stát, že na pálení nekvalitních oděvů z H&M přistoupí i tyto a jiné země.

foto: qz.com, hm.com

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy zdravě