Na Aviatické pouti se předvede flotila pro výcvik pilotů


V programu letošního dvaatřicátého ročníku Aviatické pouti, který se uskuteční o víkendu 1. a 2. června, se divákům na pardubickém nebi předvedou i piloti z pardubického Centra leteckého výcviku. To již dvě desetiletí cvičí vojenské piloty a sídlo má na tomto letišti.

Centrum leteckého výcviku (CLV) vzniklo v roce 2004 a letos tak slaví kulaté výročí a po celých těch dvacet let bylo partnerem Aviatické pouti a stejně tak je tomu i letos.

Na letišti se budou moci návštěvníci seznámit ve statické ukázce s celou flotilou používanou pro výcvik. Ať již jsou to vrtulníky Enstrom 480B-G a Mi-17, proudové L-39C Albatros, vrtulové Zliny Z-142C AF nebo dopravní L-410UVP. Chybět nebude ani lehký stroj EV-97.

Piloti své umění předvedou i v letových ukázkách. „Pardubičtí občané se mohou s letadly Centra leteckého výcviku setkávat téměř denně při běžném školním provozu, ale ukázky na Aviatické pouti vždy ukáží mnohem více z pilotního umění zkušených instruktorů,“ říká Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Centrum leteckého výcviku provozuje i vzácné historické stroje patřící Vojenskému historickému ústavu Praha. „Můžeme se těšit i na předvedení takového skvostu, jakým je legendární cvičný vrtulový stoj C-11 z padesátých let v pilotáži Tomáše Bruštíka. Letouny C-11 byly v Československu vyráběny v sovětské licenci podnikem SPP v Kunovicích. Původně se jednalo o typ Jakovlev Jak-11, jehož přímými předchůdci byly stíhací Jaky z druhé světové války,“ dodává Jan Rudzinskyj.

Historický letoun C-11 doplní ve vzduchu také nestárnoucí L-39C Albatros a stroj pro základní výcvik Zlín Z-142C AF, který v mistrovské pilotáži předvede instruktor CLV a nejznámější český akrobat Martin Šonka.

Aviatická pouť je tradiční celodenní program pro celou rodinu. V sobotu i v neděli je připraven i pestrý pozemní program s řadou prezentací a aktivitami pro děti i dospělé. Samotný letový program bude trvat přes pět hodin. Více informací z připravovaného programu na www.aviatickapout.cz.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli