Věznice, ze kterých se staly unikátní galerie, muzea a hotely


Během posledních několika let znovuožívá řada dávno zapomenutých míst a budov. Z bývalých kasáren nebo opuštěných továren vznikají kavárny, umělecké galerie nebo coworkingová centra s jedinečnou atmosférou.

Výjimkou nejsou ani bývalé věznice. Místa, která kdysi obývali obávaní vrazi a pachatelé těch nejhrůznějších zločinů, dnes dostávají zcela nový kabát. A to často ten nejluxusnější. Až se budete někdy pohybovat v některé z následujících zemí, určitě si tyhle bývalé věznice do svého itineráře nezapomeňte přidat.

Celebrity mezi vězni

  • Suffolkská státní věznice, Massachusetts, Spojené státy americké. Pokud máte namířeno do Bostonu, zajeďte se podívat na místo, kde vznikla v roce 1851 státní věznice. Čím je toto místo výjimečné? Byla tu uvězněna řada známých vězňů jako například John White Webster, Malcolm X nebo James Michael Curley. Vězně byste tady dnes už ale hledali jen těžko. Namísto nich sem jezdí movití turisté, kteří se tady rádi ubytovávají. Z vězení je teď totiž luxusní čtyřhvězdičkový hotel, který dostal příhodný název – The Liberty Hotel (Hotel svobody). Novým majitelům se podařilo zachovat původní vzhled budovy včetně známé rotundy.
  • Věznice Fremantle, Austrálie. V průběhu let 1851 až 1859 byla kousek od Perthu postavena věznice, která dnes patří do světového dědictví. Její jedinečnost spočívá hlavně v tom, že si ji vybudovali sami trestanci, a také v tom, že se v ní nacházela místnost s šibenicí, kde se konaly jako na jediném místě v západní Austrálii mezi lety 1888 až 1965 popravy. Původně sloužila věznice pro odsouzence přivezené z Británie, později do ní byli umisťováni i místní vězni. V roce 1988 zde vypukla vzpoura a byl založen požár, kvůli kterému bylo vězení uzavřeno. Od roku 1991 prošlo řadou restaurátorských proměn a od roku 2007 je velmi vyhledávanou turistickou atrakcí.
  • Oxfordská věznice, Velká Británie. Na místě bývalé oxfordské věznice dnes stojí krásný hotel Malmaison. Jestli toužíte po nevšedním zážitku a chcete se nechat dobrovolně ubytovat na místě, odkud se kdysi toužili všichni dostat hlavně co nejdál, pak je to skvělý tip na dovolenou. Zůstaly tady původní kované dveře, železné schody, ale jinak připomíná bývalou věznici toto místo už jen svými typickými okny. Interiéry byly kompletně změněny.

Unikátních galerií není nikdy dost

  • Tai Kwun, Čína. Úplnou novinkou mezi bývalými věznicemi je umělecký prostor Tai Kwun, který najdete v čínském Hongkongu. Je to místo, které před sto padesáti lety sloužilo jako věznice a policejní stanice. Najdete tady impozantní galerii, robustní šedesát let starý mangovník na nádvoří a mnoho dalšího. Návrhu rekonstrukce se ujal italský architekt Federico Bettazzi se svým týmem, který aktuálně vypracoval návrh pro renovaci další bývalé věznice, tentokrát ale v Itálii.
  • Santa Caterina, Itálie. Na italském ostrově Favignana, který je vzdálen deset kilometrů od pobřeží Sicílie, stojí opuštěná budova z 15. století, která dříve sloužila jako vězení. A i toto místo se líbilo italskému architektovi Federicovi Bettazzimu a společně se svým týmem vstoupil do soutěže Young Architect Competittion s návrhem udělat z bývalé věznice umělecké muzeum s luxusním hotelem a restaurací. A místo by to bylo pro tyto účely dokonalé. Nejen že je odsud impozantní výhled, ale jsou tu i nádherné prostory pro podzemní galerii i pořádání venkovních výstav. Tak jsme zvědaví, jestli tento nápad během příštích let někdo zrealizuje.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli