Léna Brauner předvedla famózní live painting. ROZHOVOR


Na klasickou prezentaci si zrovna moc nepotrpí. Svá díla vytváří pomocí nevšedních technik a když se rozhodne uspořádat vernisáž, můžete čekat skutečný koncert barev, energie, zpěvu a tance. Ne jinak tomu bylo i 17. prosince, kdy ovládla Výstavní síň Mánes. Co na ní Léna Brauner předvedla?

Bojuje

Osobitá malířka, kreslířka, ilustrátorka, tatérka, ale také maminka Léna překračuje v mnoha ohledech tradiční konvence. Namísto klasické vernisáže třídenní výstava se všem přítomným naskytla podívaná, na kterou jen tak nezapomenou. Léna ji zahájila úvodním slovem, kdy popsala jednotlivá díla, jejich význam a také odlišné techniky, které při jejich tvorbě použila.

Jeden z obrazů tak vznikl například ze skořápek vajíček, čímž Léna bojuje proti klecovému chovu slepic a prodeji jejich vajec, další z vlasů, které jí dodalo kadeřnictví, a jiný z kávových zrn. Všechna tato díla byla na výstavě k prodeji a nejen ta. V merchi si mohli návštěvníci výstavy, která se konala v rámci doprovodného programu Lemarketu, zakoupit originální plakáty nebo pohlednice.

Fronta na objetí

Na závěr všem, kteří se na celé instalaci výstavy podíleli, Léna poděkovala a vyzvala všechny přítomné, aby si užili následující show. Tou byl právě očekávaný live painting.

Celý prostor se ponořil do tmy a jediné světlo, které mohli přítomní návštěvníci spatřit, bylo pouze to, které bylo namířené na plátno stojící uprostřed pódia. Po chvíli naprostého ticha vystoupila Léna na pódium, vzala do rukou první štětce a barvy a za hudebního doprovodu DJ Jiřího Buriana rozjela famózní show. Malovala, tančila, zpívala. A s dílem jí pomohla i její dcerka Jasmínka.

Zhruba za hodinu velkolepé podívané bylo dílo hotovo. Obě umělkyně všem přítomným poděkovaly a Léna se pak věnovala už jen svým fanouškům. Na podpisy, společné fotografie nebo jen možnost se pozdravit a případně obejmout, stáli fanoušci pěknou frontu. Ale čekání se vyplatilo a Léna se zvládla věnovat všem.

Plánovala jsi, že budeš vystupovat a malovat s Jasmínkou?

Ne, vůbec jsme to nepřipravovaly, vše vzniklo spontánně.

Budou všechny vystavené obrazy včetně toho, který jste spolu namalovaly, k prodeji? 

Ano, úplně všechno, co tady vidíš, si mohou návštěvníci zakoupit.

Tvoříš radši naživo před zraky a za podpory diváků a u toho tančíš a zpíváš nebo máš radši klid? 

Já jsem samotář, trošku sociofobní, ale na druhou stranu jsem exhibicionista, takže publikum potřebuji. Je to přesně o tom, že to takhle můžu spojit. Zároveň se tam díky světlům, která jsou na mě namířená, cítím vlastně sama, když tam se mnou není dcera a nekreslí také. Lidé mi posílají energii a je to skvělé a inspirativní.

Ty jsi tuhle výstavu označila jako uzavření pomyslného kruhu a je to také poslední výstava před vydáním tvé první desky. Můžeš mi o ní prozradit víc? 

V tuhle chvíli je připravených nějakých čtrnáct písní, ale je dost možné, že budu škrtat, protože mi tolik písní přijde na první album moc. Chtěli bychom ho vykopnout někdy začátkem roku.

Co bys ráda popřála svým fanouškům do nového roku?

Popřála bych jim, aby byli sami sebou, aby se měli rádi a aby se měli krásně.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí