Tyhle fotky se staly symbolem hip hopu. Nenechte si ujít ikonickou výstavu


Hip hop je fenoménem, který hýbe světem již téměř padesát let. Jeho kolébkou se stal Bronx, odkud se postupem času nesly jeho rytmy do zbytku světa. A to hlavně díky umělcům, jako je Ice Cube, Eazy E., Tupac, Biggie Smalls, hiphopové dívčí trio Salt-N-Pepa, Jay-Z, Kendrick Lamar nebo Kanye West.

V průběhu této éry vznikla řada famózních fotografií, a to nejen od profesionálních fotografů, které rozhodně stojí za zhlédnutí. Toho si je dobře vědom Vikki Tobak, kurátor zcela unikátní výstavy s názvem Contact High: A Visual History of Hip-Hop a autor stejnojmenného bestselleru, a 26. dubna je tak ukáže světu. Kde? Pokud plánujete letos cestovat po západním pobřeží USA, máte vyhráno. Výstava se totiž bude konat v Annenberg Space for Photography v Los Angeles.

Na výstavě uvidíte fotky, ale také řadu ikonických předmětů

„Umělci, kteří vytvářeli hudbu, jež změnila svět, chtěli, aby byly jejich fotografie součástí této výstavy, a to i přesto, že mnozí z autorů vystavovaných fotek se fotografováním vůbec neživí. Prostě měli štěstí a dobré oko,“ říká kurátor. Na výstavě můžete vidět zhruba sto čtyřicet fotografií od více než šedesáti amatérských i profesionálních fotografů. Fotky budou doplněny o řadu vzácných předmětů, jako je například ikonická koruna Big B. nebo vesty od Dappera Dana, který je vytvořil například pro Erica B a Rakima, ale i další hip hopové ikony.

Smyslem tohoto počinu je navíc upozornit na to, jak ovlivnily pohled na hip hop nové technologie a jak změnily fotografii nejrůznější aplikace na úpravu fotek, filtry a sociální sítě v čele s Instagramem. „Když se podíváte na starší fotky a porovnáte je s těmi nejnovějšími, naskytne se vám pohled na mocný příběh, který již téměř padesát let hip hop vypráví,“ říká Vikki Tobak.

Vydejte se do míst, kde se hip hop zrodil

Na výstavě, která je pro všechny návštěvníky zcela zdarma, uvidíte, jak se pomalu vyvíjela kultura hip hopu. Co bylo in v sedmdesátých letech, je teď už trochu out, ale přece jen něco zůstává.

„Zpočátku nebyli tanečníci, zpěváci, graffiti umělci nebo DJ´s žádnými celebritami a byli všichni na stejné úrovni. To se ale postupem času a zejména díky digitální fotografii a médiím změnilo. Věřím, že fanoušci hip hopu odejdou z výstavy s hlubším porozuměním hip hopu a tomu, jakým kulturním dědictvím hip hop disponuje. Doufám, že se lidé ponoří do silného příběhu hudby. Výstava je zavede až k samotným počátkům hip hopu, do každodenního života, který se točí jen kolem něj,“ dodává Tobak.

Nenechte si ujít krátký dokumentární film

Součástí expozice bude také exkluzivní dokumentární film, který vyrobila nadace Annenberg Foundation a Radical Media. V něm se dozvíte bližší informace o jednotlivých autorech a také zhlédnete rozhovory s některými z nich. Těšit se můžete například na rozhovor s Brianem „B+“, Janette Beckman, Joe Conzem, Danem Scruggsem nebo Dannym Clinchem. Dokument je navíc doplněn o dobová videa a samozřejmostí je i ikonický hudební podkres.

Výstava potrvá až do 18. srpna, takže máte ještě dostatek času na naplánování nějakého pěkného road tripu po USA, do kterého můžete zahrnout zastávku v LA a tuhle parádní výstavu si užít se vším všudy!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí