Na 17. listopadu připadá i Světový den předčasně narozených dětí. Šance, jak pomoci maminkám v těžké situaci, existují


V České republice si tradičně 17. listopadu připomínáme Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Pro mnoho rodin s dětmi po celém světě má tento den ale úplně jiný význam. Právě na tento den totiž připadá Světový den předčasně narozených dětí. Tesco se letos rozhodlo podpořit maminky v Česku i na Slovensku, jejichž miminka se již nemohla dočkat, až se spolu poprvé uvidí. Tesco jim darovalo balíčky výrobků Fred & Flo, aby jim usnadnilo péči o jejich malé miminko, až si jej konečně budou moci odvézt z nemocnice domů.

Celkem pomohlo Tesco s pořízením výbavičky 340 maminkám v Česku a 100 maminkám na Slovensku. V balíčcích maminky naleznou například plenky, přebalovací podložky, krém proti opruzeninám, tělový olej a vlhčené ubrousky. Balíčky zamířili do 14 českých a 9 slovenských porodnic. V Česku to jsou například Fakultní nemocnice Ostrava, Fakultní nemocnice Brno, Nemocnice Na Bulovce, Krajské nemocnice Most a do Baťovi nemocnice Zlín.

Na celém světě se předčasně, tedy do 37. týdne těhotenství, narodí každý rok 15 milionů miminek, což je každé desáté narozené miminko. Přestože celosvětově úroveň péče o předčasně narozené děti stoupá, přibližně milion těchto dětí si jejich rodiče nikdy nemohou odvézt domů. Nejvyšší počty předčasně narozených dětí vykazují zejména rozvojové země, ale i v České republice se předčasně narodí 8 % dětí.

Nejmenší děťátko, které se v naší porodnici podařilo zachránit, bylo s porodní hmotností 470 g. Narodilo se ve 24. týdnu těhotenství, tedy o 16 týdnů dříve,“ uvedla vrchní sestra Jana Kučová, z neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Ostrava. Dnes mají takzvaná „miminka do dlaně“ od dokončeného 24. týdne těhotenství velkou šanci na přežití, a to hlavně díky intenzivní lékařské péči. S každým dalším týdnem těhotenství šance miminka rapidně stoupají, 28. týden jsou šance na přežití až 95%. V rozvinutých zemích již nejsou nedonošené děti obvykle těžce hendikepované, ale přesto mívají častější zdravotní problémy. Velkým přínosem je pro ně nejen lékařská péče, ale také brzký kontakt s rodiči.

„Když se moje dcera před čtyřmi lety narodila, vážila pouhých 800 gramů. Vím tedy, jaký strach rodiče nedonošených dětí pociťují a jak je důležitá kvalitní péče. Věřím, že dárkové balíčky maminky potěší a zároveň jim pomohou s výběrem kosmetiky pro jejich miminka. Právě s kosmetikou totiž děti přichází do styku každý den a je proto velice důležité, aby nejen příjemně voněla, ale hlavně aby obsahovala pouze kvalitní přísady a jemně pečovala o pokožku miminka,“ říká Tereza Berkes, manažerka vlastní značky Tesco.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí