Female rap ve světě: Kdo vyšlapal cestu pro Cardi B?


Během tohoto roku ovládla světové žebříčky hitparád rapperka s exotickým jménem Belcalis Almanzar, kterou budete znát spíše pod uměleckým pseudonymem Cardi B. Rapu v podání něžného pohlaví se dnes daří víc než kdy předtím. O newyorské princezně za mikrofonem jménem Nicki Minaj jsme poprvé slyšeli už před více než deseti lety, od té doby si tato diva dokázala vydobýt místo dokonce i na popové scéně. Female rap ale přitom vůbec není novodobým fenoménem. Kdo všechno už prorazil v žánru, kterému odjakživa dominují muži?

Snaha vyrovnat se mužům

Zastánci genderové rovnoprávnosti nám jistě prominou, ale začátky female rapu se nesly v duchu snahy vyrovnat se mužským rapperům. Taková Roxanne Shante z New York City, která byla aktivní zejména v 80. a 90. letech, si získala pozornost díky velkým džínsům a značně hrubému vystupování, v čemž nijak nezaostávala za největšími rapovými hvězdami té doby.

Ženský prvek v celé své kráse do rapové hry přinesla vlastně až Lil Kim, kterou spoluobjevil legendární emcee Notorious B.I.G. Dnes je běžné, že se rapperky snaží být sexy a celá tato scéna směřuje tak trochu do hlavního proudu, a tím nutně nemyslíme pouze zvuk jejích protagonistek. Pojďme si tedy představit několik jmen, která jsou dnes relevantní.

Cardi B

V současnosti pětadvacetiletá rapperka pochází z New York City a aktuálně platí bez debat za nejvýraznější tvář ženského rapu na světě. Bývalá tanečnice si získala větší pozornost poprvé v roce 2016, kdy vydala svůj první mixtape jménem Gangsta Bitch Music, Vol. 1.

Krom dvou následujících nezávislých projektů má dnes na kontě extrémně úspěšnou debutovou desku Invasion of Privacy, z níž pochází singly jako Bodak Yellow nebo Bartier Cardi. Cardi je právě ve vrcholové formě; nahrává sloky na bezpočet úspěšných singlů a jen před několika dny porodila dceru rapperovi Offsetovi z formace Migos. Gratulujeme!

Nicki Minaj

Onika Tanya Maraj oslaví letos v prosinci 36. narozeniny. Na scéně je již více než deset let. Objevil ji sám velký Lil Wayne a když ji v roce 2009 upisoval pod svůj label Young Money Entertainment, nejspíše ani netušil, jak velkou hvězdu právě pomáhá stvořit.

Nicki má na kontě tři úspěšné sólové desky a čtvrtá by na sebe neměla nechat dlouho čekat. Nicki je pro mnoho lidí synonymem pro ženský rap jako žánr a její neuvěřitelné schopnosti za mikrofonem prostě musíte milovat.

Lil Kim

Kimberly Denise Jones má na kontě zatím čtyři úspěšné desky, kterými bezesporu značnou měrou pomohla formovat celý ženský rap. Její vulgární a sexuálně laděný styl byl značně kontroverzní, tedy alespoň v devadesátých letech, kdy začínala.

Její debutové album Hard Core platí za klasiku rapového žánru a my doufáme, že co nevidět přijde s novým materiálem. Ptáčci si už štěbetají…

Missy Elliott

Melissa Arnette Elliott letos slavila už 47. narozeniny. S rapem začala už někdy v roce 1989 ve Virginii, kde jí hojně vypomáhal kamarád a dnes už legendární hudební producent jménem Timbaland.

Právě ten kompletně odprodukoval její debut Supa Dupa Fly, kde představila úplně novou podobu ženského rapu. Nápaditá hra se slovy a chytlavé flows si podmanily nespočet fanoušků po celém světě. Dodnes má za sebou šest studiových alb a občas ji ještě můžeme slyšet na hostujících slokách.

Lady Sovereign

Britka Louise Harman bude mít letos 33 let a je také jedinou naší zástupkyní female rapu mimo Spojené státy. Její styl je opravdu osobitý a ruku na srdce; talentovanějších rapperek na světě mnoho nenajdete.

Její singly jako Random nebo Love Me Or Hate Me určitě znáte. Poslední roky se trochu odmlčela, ale my doufáme, že tohle ještě není konec.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě