Jak zní čerstvé rnb z Indonésie? Seznamte se s NIKI

Indonéská republika je sice čtvrtý nejlidnatější sát na světě, ale našinec toho o ní většinou zase tolik neví. Tato země na území jihovýchodní Asie a Oceánie je tvořena 17 508 samostatnými ostrovy a bez zajímavosti není ani to, že se zde vůbec nejvíce lidí na světě hlásí k islámu. Tolik jen pro představu. Nás bude zajímat spíše hudební kultura, která je v této krajině opravdu bohatá. Nečekejte ale jen tradiční rytmy, zvlášť v posledním desetiletí se tady dobře daří třeba i rnb umělcům. A právě jeden takový objev si dnes představíme.

Z Indonésie do New Yorku

Mladá rnb diva NIKI (vlastním jménem Nicole Zefanya) se narodila v lednu 1999 v indonéském hlavním městě, Jakartě. Přestože jí je teprve devatenáct, je krom výborné zpěvačky i zdatnou instrumentalistkou. Ovládá klávesy, kytaru, piano, a dokonce i ukulele.

Pokud jste se s ní už někdy setkali, bylo to pravděpodobně na debutovém albu AMEN rovněž indonéského rappera Rich Briana, kde hostovala na skladbě Little Prince. Předtím v letech 2016 a 2017 ale už sama vydala několik nezávislých singlů jako Polaroid BoyAnaheim. Vše vyvrcholilo právě v roce 2017, kdy podepsala smlouvu s newyorskou mediální společností 88rising, která spolupracuje s hudebním vydavatelstvím Empire. Dodejme jen, že tady vydává právě i Rich Brian.

Debutový projekt

Právě tady NIKI v květnu letošního roku vydala svůj debut, EP o osmi skladbách s názvem Zephyr. Z celého projektu číší oba proudy její inspirace; v dětství s matkou denně poslouchala žánrové klasiky jako Aayliah nebo TLC, stejně ji ale fascinují i současné trendy a vyprávění příběhů o mladistvé lásce.

NIKI se zjevně trefila do černého. Má za sebou obří tour napříč Asii, kde předskakovala světové superhvězdě Halsey, a velké oblibě u fanoušků se těší i její vlastní debutové EP. V nedávném rozhovoru pro Highsnobiety NIKI o projektu prozradila následující:

Upřímně jsem do toho dala srdce a duši. Pracovala jsem na tom celý loňský rok. Vydání bylo kupodivu mnohem snažší, než jsem očekávala. Myslela jsem, že to prostě bude něco šíleného, zvlášť, když jsem na tour a vstupují do hry všechny ty časové posuny.

Je to šílené. I když projekt byl na světě teprve pár dní, nadšení fanoušci na vyprodaném koncertu zuřivě skandovali všechny texty a to přece nikdy není samozřejmostí. Právě téma mladé a bezstarostné lásky se i ve světovém rnb těší velké oblibě. NIKI dodává, že když píše texty, je proces vždy velmi odlišný. Jednou píše na základě svých zkušeností, a jindy čerpá zase z příběhů svých přátel. Inspirace je zkrátka všude kolem. Jedna věc je ale při její tvorbě ústřední. Vždy si dává záležet, aby se posluchači mohli s jejími texty ztotožnit. Zformulovat prostě věci a myšlenky, které budete chtít říct vy sami, jen dost možná zrovna nemůžete najít ta správná slova.

Dáte NIKI šanci? Dejte nám vědět, jak vás její EPčko bavilo.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě