#ThrowbackThursday: Fugees > The Score


Nějakou tu chvíli jsem strávil přemýšlením, s čím se s vámi čtenáři podělím v naší rubrice #ThrowbackThursday, nakonec však volba byla víc než jasná. Dnes se vrátíme zpátky v čase, a to do doby, kdy se nejen v hudbě odehrály důležité události, jenž byly jak příjemné, tak i žalostné.

Jsme v roce 1996 a svůj comeback hlásí například skupina Sex Pistols. Tupac Shakur je v Las Vegas čtyřikrát postřelen a na následky svých zranění umírá. A v těchto letech se svým druhým studiovým albem The Score, o kterém dnes bude řeč, přichází hip hopové trio Fugees, ti jsou tímto počinem vystřeleni na vrchol a album je označeno za nejvetší hit tohoto roku.

Napřed, než se však dáme do představení samotného alba, pojďme si blíže predstavit Fugees. Americká skupina, jenž svou popularitu a vrchol kariéry zaznamenala v 90. letech, své skladby zaměřovala hlavně na hudební žánry jako hip hop či soul a zároveň je jejich tvorba ovlivněná vlivy karibské hudby. A není se ani čemu divit, když vezmeme na vědomí, že trojice členů – Lauryn Hill, Wyclef Jean a Pras Michel jsou původem z Haiti.

Teď se však vraťme k nejdůležitějšímu mezníku kariéry Fugees, a to k již zmiňovanému počinu The Score. To je druhé studiové album po záležitosti Blunted on Reality, kterému se ale nedostalo takové popularity, byť nějaké ty hity zaručeně obsahuje. Pod Columbia Records vychází po celém svetě v druhé polovině 90. let The Score, přesněji 13. února, a nabízí širokou škálu použitých hudebních nástrojů, které jsou nejen charakteristické pro alternativní hip hop.

Celkem na albu najdeme třináct stop, když nepočítáme bonusové skladby, jako například remixy na singly Fu-Gee-La či Killing Me Softly. Mezi další hitovky alba bez spekulací patří také přezpívaný singl Boba Marleyho a jeho No Woman No Cry. Nejméně úspěšným singlem pak byl podle amerických fanoušků Ready Or Not, ten dokonce způsobil skupině Fugees i nemalé potíže a tahanice po soudech, jelikož neoprávněně obsahuje úryvek písně od zpěvačky Enyi, ta nakonec získala část výdělku z alba.

Nesmíme však zapomenout ani na producenty, kteří mají bezpochyby zásluhy na úspěchu této záležitosti, jenž byla oceněna především 2x cenou Grammy, a to například Jerry ‘Wonder’ Duplessis, bratranec Wyclefa Jeana, Salaam RemiDiamond D a v neposlední řadě třeba John Forté.

477

Tracklist:

  • 1.Red Intro
  • 2.How Many Mics
  • 3.Ready or Not
  • 4.Zealots
  • 5.The Beast
  • 6.Fu-Gee-La
  • 7.Family Business
  • 8.Killing Me Softly With His Song
  • 9.The Score
  • 10.The Mask
  • 11.Cowboys
  • 12.No Woman, No Cry
  • 13.Manifest / Outro





architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli