Odstranění tetování? Je to možné šetrně laserem


tetování

Podobnou situaci zažívají kožní lékaři poměrně často: do ordinace přijde třicetiletý muž či žena a stěžuje si, že kvůli tetování z mládí má problémy v práci, nebo dokonce nemůže najít odpovídající uplatnění. Obvykle má obrazce na snadno viditelných částech těla, což mnohé firmy nejsou ochotny tolerovat. Pokud patříte mezi ty, kteří se v mládí nerozvážně nechali tetovat, máme pro vás dobrou zprávu: tetováž lze odstranit tak, že po ní nevzniknou žádné jizvy ani pigmentové skvrny. A ani to moc nebolí.

Chirurgie vs. laser

Tetování se dříve odstraňovalo chirurgicky, to znamená skalpelem, či takzvanou dermabrazí, tedy vybroušením. To ale bylo velmi bolestivé, a navíc na kůži vznikaly velké a nevzhledné jizvy.

To ale neplatí o nejmodernější metodě – laseru. „Paprsek laseru rozezná tetovací barvivo a rozbije ho na malé částečky, které z těla částečně odplaví lymfatický systém nebo se odloučí povrchním stroupkem. Takzvané Q-switched lasery nepoškodí okolní tkáň, riziko jizev nebo ztráty pigmentu je tedy minimální,“ popisuje techniku zákroku dermatovenerolonožka MUDr. Helena Michalíková z kliniky EUC Premium.

Jak dlouho proces odstranění trvá?

Vlastní ošetření trvá řádově minuty – podle rozsahu tetováže. „Pigmenty jsou ovšem v kůži v několika vrstvách nad sebou, takže laser je musí rozrušit a tělo vyloučit postupně, a proto je třeba ošetření několikrát opakovat. U profesionálního tetování jsou třeba čtyři zákroky i více, u amatérského obvykle stačí maximálně tři,“ říká dále Michalíková. Mezi jednotlivými sezeními je potřeba dodržet pauzu zhruba šest týdnů, aby tělo mělo čas se se zákrokem vypořádat.

Profesionální tetováž se odstraňuje déle, protože bývá uložena hlouběji v kůži. Na počet nutných sezení má také vliv barva tetování a složení inkoustu, kterým bylo provedeno. „Poměrně snadno jde odstranit černá, šedá a tmavě modrá barva, náročnější je odstranění červené, žluté nebo zelené barvy,“ upozorňuje Michalíková. Po zákrocích laserem sytost pigmentu postupně slábne, zda ale zmizí úplně, závisí na mnoha faktorech, kromě jiného také na vašem imunitním systému.

Bolí to?

Bolestivost ošetření je velmi individuální, často se přirovnává ke štípnutí. „Pokud jste citlivější, je možné před zákrokem místo znecitlivět krémem či injekcí. Po zákroku se ošetřená oblast chladí,“ vysvětluje Michalíková.

Vzniklý strup se za dva až tři týdny samovolně odloupne. Do té doby byste jej neměli dlouho namáčet, vyvarujte se proto koupání v bazénu či pobytu v sauně apod. „Ošetřovaná plocha se musí velmi minimálně dva až tři měsíce pečlivě chránit před slunečním zářením,“ zdůrazňuje dále Michalíková.

Cena zákroku laserem obvykle závisí na velikosti ošetřované plochy a pohybuje se v řádech tisíců korun. „U větších tetování je vhodné začít takzvaným testem na malé ploše. Uvidíte na něm výsledek ošetření a lékaři to pomůže zvolit optimální nastavení laseru,“ dodává Michalíková. Laserové ošetření není vhodné absolvovat v době těhotenství a kojení a při dermatitidě či jiných vážnějších onemocněních.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli