Hudba a tetování na obličeji: Kdo s tím začal?


Lil Wayne

Když se dnes podíváte na mainstreamovou scénu světové muziky, potažmo hip hopu, skoro by se mohlo zdát, že bez četných tetování to dnes ani nejde. Jasně, kérky jsou tradicí, která se napříč hudebním průmyslem táhne už dlouhá desetiletí – známe od punkerů i rockerů.

Vypadá to ale, že během posledních let se u mnoha nejoblíbenějších umělců na světě rozmohl trend ještě trochu specifičtější. Ano, řeč je samozřejmě o face tattoos, neboli tetování na obličeji. A ta v roce 2019 nejsou ničím nevídaným dokonce ani u nás v České republice nebo v sousedním Slovensku.

Job stoppers

I když dnes vůči tetováním vládne asi největší míra benevolence v moderní historii, výrazné zdobení těla je pro mnoho lidí na světě stále tabu. A pokud jde o kérky na obličeji, platí to minimálně pětinásobně. Proč jsou tedy dnes face tattoos tak oblíbené, a právě na hudební scéně se jejich výskyt stává v podstatě mainstreamovou záležitostí?

Zajímavý je postřeh tatéra a piercera z jednoho tetovacího studia v Chicagu, které bylo založeno už v roce 1973. Za více než čtyřicet let se postoj veřejnosti k (výrazným) tetováním v mnohém změnil, jedná se tedy o dost zajímavý zdroj informací:

Říkáme jim jim job stoppers, tedy ti, kdo si dobrovolně odstřihují cestu od většiny běžných zaměstnání. Jejich možnosti jsou nyní omezeny; pokud jde o klasické pracovní pozice, můžou pracovat leda ve skladu nebo někde v zapadlém baru.

Trocha historie

Lil Wayne určitě nebyl prvním rapperem s potetovaným obličejem, právě on ale tento trend ovlivnil asi nejvýraznějším způsobem. Drobná face tattoos měl už v roce 2005, a jako tehdy nejzářnější rapové jméno na světě samozřejmě v mnohém inspiroval mnoho dalších. Každá mince má ale dvě strany; když si takový Soulja Boy nechal někdy okolo roku 2009 potetovat obličej, údajně ho to stálo možnost prodloužení smlouvy u jeho tehdejšího vydavatelství.

Trend potetovaných obličejů si musel ještě několik let počkat. Plný rozkvět přišel až s érou tzv. SoundCloud rapperů a nejmladší vlny umělců. Dnešní doba je opravdu rychlá. Zatímco před nějakými deseti lety byste slavné rappery s tetováním na obličeji spočítali na prstech rukou, dnes už se nedopočítáte.

Časy se mění

Podívejme se na jména některých v současnosti nejoblíbenějších umělců, kteří mají face tattoo: Post MaloneLil XanTrippie ReddTekashi 6ix9ine. Nebo se stačí rozhlédnout i v našich končinách: Yzomandias, Sergei BarracudaNik Tendo nebo SenSey. Život je změna

Tetování na obličeji (i když jen docela drobný křížek pod okem a menší nápis nad obočím) má i popová ikona Justin Bieber. Křížek mu před pár lety tetoval newyorský tatér známý jako JonBoy. Ten kromě jiných celebrit tetoval třeba i Rihannu. Napůl v žertu říká:

Kdybych ještě před několika málo lety potkal někoho s tetováním na obličeji, pravděpodobně bych si to hned namířil na druhou stranu chodníku…

A vidíte, dnes je to normálka. Časy se prostě mění. Jak tenhle fenomén vnímáte vy?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli