Nejlepší československá alba roku 2018


Konec roku už se nám pomalu blíží a je tedy nejvyšší čas si trochu zabilancovat nad uplynulými dvanácti měsíci. Pokud jde o naši a slovenskou republiku, vyšlo toho letos opravdu hodně. Ano, rap a urban music jsou na vrcholu popularity a jde to zatraceně dobře poznat. Jaká alba domácích interpretů na naši redakci letos udělala největší dojem?

Milion+ – Krtkek Money Life

První společná deska mladého československého labelu přišla s moderním zvukem, pestrými přednesy a ukázkou toho, že i poměrně početná stáj interpretů může skvěle fungovat dohromady. O kvalitách desky jsme se více rozepsali v naší nedávné recenzi, určitě se ale jedná o jeden z highlightů letošního roku.

SpecialBeatz – Barter

Asi nejkvalitnější producentské album posledních let s téměř kompletní áčkovou sestavou lokálních interpretů. Jména jako TeslaSmackS. Barracuda nebo Viktor Sheen jsme na jednom projektu ještě neslyšeli. Specialovy hutné beaty jsou navíc to pravé do klubu, takže za nás producentský počin, jak má být.

Nik Tendo – 7

Snad nikdo v historii naší scény nemá za sebou tak raketový start, jako právě Nik Tendo. Jeho debutová deska Sedm je jeho teprve třetím autorským dílem, když si ale jeho tvorbu z posledních dvou let pustíte za sebou, uvědomíte si, jak moc se zlepšil. Jasně, není to rap pro každého; a možná už to vlastně ani rap není. Poslouchá se to ale skvěle.

Yzomandias – Sbohem Roxano

Hlavní představitel labelu Milion+ na nás posledních několik let chrlí doslova jeden projekt za druhým. Jeho zatím poslední deska je ale v něčem přece jen jiná. Yzo na ní hudebně dospěl a zároveň se nejspíš jedná o jeho nejkomplexnější počin. Zůstal věrný svému stylu, ale povedlo se mu zasáhnout ještě širší masu posluchačů.

Maniak – Husky

Debutové album brněnské posily labelu Bigg Boss přinesl přesně to, na co se všichni jeho fanoušci tolik těšili. Striktní přednes, nápadité flows a důraz na hru se slovy. Tentokrát se Maniak vypořádal také s několika experimentálnějšími produkcemi a ukázal, že jeho zvuk je možné zaškatulkovat opravdu jen velmi těžko. S posilou hostů jako RestOrion nebo MC Gey se jedná opravdu o příjemnou záležitost k poslechu.

Lvcas Dope & DJ Wich – Diamant

Pro mnohé překvapivý projekt, který má ovšem rozhodně potenciál zaujmout širší publikum. Dost možná i takové, které se ani jednomu ze zúčastněných umělců dosud zasáhnout nepovedlo. S hosty, mezi kterými nechybí EgoRytmus nebo Dara Rolins, by to zřejmě nemusel být problém.

Sergei Barracuda – Pouliční Ekonomická 3: Láska & Loyalita

Ostravský plamenomet S. Beezy uzavírá ságu Pouliční Ekonomické a nutno dodat, že opravdu ve velkém stylu. Slušná nadílka nových skladeb s kvanty zahraniční produkce a hvězdou první velikosti na hostovačce. Ano, všichni už to víte, ale proč si to nepřipomenout; Waka Flocka Flame se na tuzemské desce opravdu neobjevuje každý den.

Strapo – 13. Poschodie

Strapo opět dokázal, že je jedním z nejlepších lyriků na československé scéně. Navíc se nebojí nikdy říct svůj názor; a to ani když jde o poměrně citlivá politická témata. Strapo skvěle reprezentuje základní pilíře rapu a za to mu musíme vzdát hold. Opravdu nadupané album plné kvalitních metafor, proměnlivých flows a chytlavých produkcí.

Jofre – 92101

Piešťanský multitalent Ján Lednický alias Jofre sice nepatří k těm největším jménům na slovenské scéně, hudebně ale může nabídnout opravdu mnoho. Jeho debutové album si geniálně pohrává s hudebními podklady a musíme uznat, že Jofre svůj rap posunul opravdu na zcela novou úroveň. Potěší i ne tolik ortodoxní posluchače rapu.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli