Místa, na kterých byste zatraceně originální graffiti určitě nehledali


Graffiti a streetart obecně jsou tady už od dob, kdy začal vznikat žánr hip hopu, a právě tento druh neoficiálního uměleckého projevu se stal do jisté míry nedílnou součástí naší kultury. Tento folklor ulice urazil za několik posledních desetiletí dlouhou cestu. Od panenských stěn budov ve Filadelfii až po vlakové soupravy v newyorské metropoli během 60. a 70. let minulého století jako ilegálních záležitostí, na které se většina populace dívala skrz prsty, jsme se dopracovali až do doby, kdy najdeme po celém světě profesionální streetové umělce, stejně jako bezpočet legálních ploch, tematických akcí, festivalů a podobně.

Mekky steetartu ovšem nutně nepředstavují jen světová velkoměsta. Na celém světě najdeme jedinečné umělce, kteří se inspirují tradicí, ale zároveň přispěli do mlýna i vlastním rukopisem. Na kterých místech by vás asi nenapadlo hledat originální graffiti?

Porto Alegre, Brazílie

Nina Pandolfo je mladá umělkyně z Brazílie, která začala malovat ve třech letech. Na pouliční umění se vrhla o něco později –  ve dvanácti. Brzy se stala známá po celém Sao Paolu, ale dnes si nemůže vynachválit právě menší město Porto Alegre na samotném jihu Brazílie. V současné době tady probíhají i tematické akce a městečko má za sebou i několik muzejních výstav, které byly zaměřené právě na streetart. Vystavovaly tady světová jména jako Barry McGee nebo Todd James. Nina si za ty roky vytříbila vlastní styl a dnes její umění patří k tomu nejlepšímu, co v tomto koutě světa najdete.

Birmingham, Velká Británie

Si Mitchell je loňským vítězem prestižního ocenění UK Illustration Championship. Je součástí uměleckého kolektivu Lost Souls Collective. Jako streetartový umělec nedá dopustit na birminghamskou pouliční scénu. Podle něj je to určitě to nejpřátelštější místo k malování; tedy minimálně v Anglii. Nejvíce si váží lokálních umělců, jako jsou Gent, Newso nebo Voidone.

Saarbrücken, Německo

Remi Rough je streetartový umělec, který se sice narodil v Londýně, pokud jde ale o graffiti, jeho srdce si získalo právě toto německé město. Zdejší centrum disponuje úžasnou graffiti scénou, která si v ničem nezadá ani s většími městy. Doma je zde rovněž Artwalk Festival, jedna z nejvyhlášenějších graffiti galerií v Německu a bezpočet talentovaných umělců, jako jsou Reso, Fintan McGee nebo Smash 137.

If I did luggage… @tumitravel

A post shared by Remi Rough (@remirough) on

Reykjavík, Island

Magický Island je místem, které si oblíbil Jean.David Malat, britský obchodník s uměním a mimo jiné také specialista na streetart. Na islandském hlavním ho městě ho překvapila zejména zdejší umělecká pestrost a kreativita, která na vás prostě dýchá ze všech stran. Lokální umělci si vypěstovali vlastní styl a díla, která uvidíte kolem, si opravdu nespletete. Klasické tagy a snahy o značkování vlastního území se tady příliš nechytly, všechno je jaksi mnohem víc umělecké. A to prostě zaujme.

Drtivá většina zdejšího pouličního umění je součástí konceptu Wall Poetry. Ten vznikl už v roce 2015 a je společným úsilím lidí z hudebního festivalu Iceland Airwaves a německé umělecké instituce Urban Nation. Tento projekt každoročně spojí síly deset hudebních kapel s desítkou graffiti umělců a dají vzniknout neuvěřitelným výtvorům, za nimiž stojí právě hudební inspirace.

Mural. #iceland2018 #streetart #graffiti #reykjavik

A post shared by Simon Harrison (@sagmrsag) on


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli