Streetart is dead. Long live streetart! Aneb 3D graffiti znovu v Praze


Graffiti na stěnách už je trošku nuda. Ale ve 3D? To už je něco jiného. A přesně to zjistil po letech i umělec Jan Kaláb, kterého můžete znát pod uměleckou přezdívkou Point nebo Cakes. V roce 2001 posunul hranice pouličního graffiti a stal se jedním z prvních autorů plastikových 3D graffiti na světě.

Mnozí již stihli zaznamenat, že po Praze znovu, po několika letech, umisťuješ Point birds. Co to vlastně je?

Jedná se o 3D graffiti, které má podobu ptáka ve velikosti trochu přerostlého holuba. Celý tvar je složen z pěti písmen Point. Kdysi jim někdo začal říkat „Pointíci”. Poprvé jsem tyhle sošky po Praze rozmístil v roce 2004, druhá vlna byla v roce 2006, a to vždy po 100 kusech.

Jaký je za tím příběh?

Kdysi jsem viděl z okna obchodního domu “My” na střeše výduchu z metra ztracený míč. To ve mně hned vyvolalo spoustu otázek. Chtěl jsem tedy vytvořit něco podobného. Umístit něco, co nevíte, co to je, proč to je a kdo to tam dal.

Umisťuješ je na konkrétní místa nebo jen tak nahodile?

Umisťuju je na místa, která mi pro ně přijdou vhodná. To znamená nároží na rušném místě v dostatečné výšce, aby se tam nemohl dostat každý zlodějíček.

Pointy umisťuješ po předchozí domluvě nebo je instaluješ jen tak?  

Jen tak, kdybych měl každé místo domlouvat, tak strávím rok telefonováním a schůzkami. A nakonec bych jich umístil jen pár.

Kolik jich máš v plánu rozmístit?

Mám připravených pětapadesát, ale kdykoliv můžu vyrobit další.

Zajišťuješ je nějak nebo je na římsy jen postavíš?

Každý kus pečlivě lepím silikonem. Poslední, co bych chtěl, je někoho ohrozit.

Plánuješ jejich výstavu?

Nejlepší výstava je ta na ulici. Do galerie je přenášet asi nebudu. Pracujeme na odlitkách z plastu, které by mohly být dostupné pro ty, kteří by měli rádi Pointíka doma. Takže bude možné si ho pořídit a nebude nutné ho krást.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli