Chorvatsko hlásí čtyřicetiprocentní pokles cestovního ruchu. Češi stále mezi nejvěrnějšími návštěvníky


I přes řadu komplikací si letos do oblíbených letovisek u Jaderského moře našlo cestu od začátku roku do konce srpna 466 153 českých turistů. To je ale o 34 % méně než v roce 2019, kdy na Jadran přicestovalo za stejné období 701 138 Čechů. Analýza brokera CapitalPanda tak potvrdila předpokládaný pokles, zapříčiněný pandemickými opatřeními v České republice, ale i v okolních státech, která komplikovala turistický tranzit do přímořských států.

Cestování během letních měsíců sice podpořily organizované cesty do Chorvatska s využitím vlaků, autobusů a charterových letů. Takový způsob podpory turismu však uspořádali pouze Češi, občané okolních států museli využit klasických způsobů dopravy. Tradičně nejvytíženějšími měsíci byly červenec a srpen, kdy na dovolenou vycestovalo celkem 395 837 Čechů.

Pandemie měla vliv na všechny segmenty ekonomiky, ale podle analytika Joza Periće sektor turistického ruchu v Chorvatsku zasáhla nejtvrdším způsobem, kdy je letošní návštěvnost v průměru poloviční oproti roku 2019. Chorvatsko přesto dosáhlo v cestovním ruchu za prvních osm měsíců roku lepších výsledků, než se čekalo, uvedly minulý týden chorvatské orgány pro správu cestovního ruchu. Od začátku roku do konce srpna přicestovalo celkem 6 843 319 turistů, což je o 59 procent méně než za stejné období v roce 2019.

Podle údajů systému eVisitor z 5. října 2020 činil v období od ledna do září 2020 počet příjezdů zahraničních turistů 5 947 506, zatímco se ve stejném období uskutečnilo 1 437 643 příjezdů domácích turistů.

Němečtí turisté potvrdili i přes krizovou situaci primát, dlouhodobě jsou stěžejním faktorem v segmentu chorvatského turistického ruchu. Letos jich našlo cestu zpět do oblíbené destinace 1 420 708, oproti roku 2019 to ale znamená propad o celých 40 %.

V daném období bylo evidováno také celkem 47,5 milionu noclehů, což představuje 53 % výsledku za minulý rok. Chorvatsko předčilo počáteční očekávání Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO), která předpokládala návštěvnost na úrovni 30 % loňského roku, uvedla tisková zpráva ministerstva cestovního ruchu a sportu a Chorvatského turistického sdružení. Pokud se podíváme na země, ze kterých hosté přijíždějí, většina noclehů v prvních osmi měsících připadá na Německo (11,2 mil.), Slovinsko (7,6 mil.), Polsko (4 mil.), Českou republiku (3,1 mil.) a Rakousko (2,3 mil.), za nimi jsou Itálie (1,4 mil.), Maďarsko (1,3 mil.) a Slovensko (1,1 mil.).

Tato sezona znovu potvrdila, že kromě sousedních zemí patří mezi nejloajálnější turisty Němci, Rakušané, Češi a Slováci. Bez nich by byla turistická sezona v Chorvatsku mnohem horší a stejně tak dopad na ekonomiku, která už je na kolenou v důsledku pandemie decimující odvětví cestovního ruchu na celém světě.

Před vypuknutím pandemie COVID-19 vykazovalo Chorvatsko stabilní tříprocentní ekonomický růst. V tu dobu se zdálo, že je pokles nebo přiblížení k evropskému průměru nemožné. Pandemie vyvolala vážnou ekonomickou recesi, která vedla k obratu ve výnosech, snižování chudoby a finanční udržitelnosti, jichž Chorvatsko za posledních pět let dosáhlo. Kromě pandemie postihlo Záhřeb a jeho okolí ničivé zemětřesení a způsobilo škody, které se budou napravovat celá léta. Samo zemětřesení také ovlivnilo fungování veřejných institucí, neboť jsou všechny umístěny v hlavním městě.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí