1UP spojilo síly s HMX a vznikl projekt One United Pride. O co jde?


One united pride

28. června proběhlo padesátileté výročí tzv. Stonewallských nepokojů, tedy události, která v New Yorku v roce 1969 spustila vlnu za práva sexuálních menšin, díky které mají LGBT lidé dnes o neuvěřitelný kus snažší a svobodnější život než kdykoliv dřív. A tahle významná událost stála za připomenutí – mimo jiné i německé graffiti crew 1UP.

One United Power

Na rozdíl od většiny graffiti skupin a komunit, které stojí především na egoismu a vzájemném „přečůrávaní rohů“, berlínská crew, známá po celém světě jako One United Power, funguje na trochu jiném principu. Její filosofie vychází z přátelství a pocitu sounáležitosti k hnutí. A i když nikdo přesně neví, kolik má členů a co jsou zač, sami její zástupci mluví často o tom, jak pestré složení má, napříč generacemi, národnostmi i pohlavími.

Právě tohle myšlenkové východisko, v současném graffiti unikátní, je klíčem k úspěchu. Pokud něco jako úspěch v graffs existuje, je to asi viditelnost, recognition a respekt – a piecy 1UP zdobí prakticky každé relevantní město na světě a velikostí a nápaditostí projektů i pieců je crew o několik kroků napřed. Účasti na výstavách, v knihách nebo spolupráce s jmény jako Martha Cooper nebo Aggro.tv dokazují, že tady už jde o něco víc než jenom čmárání po zdech. I když právě čmárání je v hlavní roli.

Spojeni v pestrosti

Poslední počin zase posouvá hranice směrem od klasického ffiti klišé. 1UP spojilo síly se značkou Handmixed – výrobcem permanentních solid markerů, kterými se dá psát „duhově“. Tags touhle důmyslnou technikou v posledních dvou letech zaplavily hlavní města Evropy a rozsvěcují tradiční kolorit městského bombingu pestrými barvami. A právě idea pestrosti je společným jmenovatelem 1UP, Handmixed i LGBT komunity.

V krátkém videu, které se objevilo na HMX youtubovém kanálu, je zachycen frenetický chaos malování, tags, mejdanů, líbajících se lidí a zamračených policajtů. V druhé půli ho korunuje sestřih z akce, na níž 1UP udělali duhový backjump wholecar – pochopitelně za dne. Reprezentační prvek tu zastupuje jen jeden obří tag, hlavní roli hrají barvy. A i zkratka 1UP tentokrát znamená One United Pride na připomínku padesátileté tradice LGBT snahy o rovná práva.

Solidarita

Je chvályhodné, že právě v prostředí graffiti, které tak snadno může klouzat k machismu a individualismu, se udrželo povědomí o pravdě, že znevýhodnění systémem si musí pomáhat. Koneckonců, i hnutí LGBT rostlo na vlně, kterou v 60. letech spustilo hnutí hippies, feminismus nebo boj za práva amerických černochů. A ve stonewallském klubu, po jehož razii se spustily první násilné nepokoje vyvěrající z frustrace, se kromě homosexuálů scházeli například i mladí bezdomovci nebo další skupiny semleté tvrdým kapitalismem. Firma Handmixed se zase hrdě hlásí ke svým latinskoamerickým imigrantským kořenům. Je tedy nabíledni, že akce 1UP se stávají čím dál více názorovými (v nejlepším významu toho slova), což je třeba respektovat.

Dalšími plody spolupráce 1UP x HMX jsou animovaný spot, fungující jako reklama, limitka triček, tištěných vícebarevným sítotiskem, HMX značnové kondomy a také customizované voskovky 1UP s koloritem duhy. Spread love!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli