Víte, jak předejít syndromu karpálního tunelu? 


Connect IT - ergonomická myš

Nejčastější problémy, které pacienty přivádí k odborníkům, souvisejí s častým sezením u počítače. Sedavé zaměstnání společně s nedostatkem pohybu totiž způsobuje dlouhodobé zatěžování jen některých svalových skupin, zatímco jiné zůstávají nevyužité. Důsledkem jsou nejen bolesti zad v oblasti krční a bederní páteře, ale i stále rozšířenější bolest karpálních tunelů v oblasti zápěstí.

Projevy

Tato zdravotní obtíž se projevuje brněním ruky, oslabením jemné motoriky prstů, otoky prstů a tuhým zápěstím. Vzniká přetěžováním zápěstí v důsledku časté práce na počítači s využíváním myši. „Syndrom karpálního tunelu je úžinový syndrom, kdy se utlačuje středový nerv, který probíhá zápěstím ruky. Útlak se pak projevuje brněním prstů, mravenčením. Bývá to hlavně v noci, kdy vás nepříjemné pocity zápěstí vzbudí a ruku musíte pro úlevu protřepat,“ popisuje odborná fyzioterapeutka Ivana Koldová.

V současnosti toto onemocnění patří k nejčastější nemoci z povolání. Pacienti s ním někdy na neschopence zůstávají až dva měsíce. V některých případech je dokonce nutná i operace.

Prevence

Prevencí je správné nastavení pracovní plochy. Tedy držet myš tak, aby zápěstí nebylo křečovité nebo vylomené. Mělo by spočívat na myši v rovině. Prodávají se i různé ergonomické podložky pod ruku, klávesnice, nebo dokonce speciální počítačové myši.

„Na trhu jsou ergonomické myši, které jsou vyrobeny tak, aby odlehčily zátěži na zápěstí. Vhodné jsou i vertikální myši, které vám zápěstí dají do anatomické pozice, kdy se nekříží kosti předloktí, což je ideální prevencí pro karpální tunel. Ideální řešení pak představují ergonomické vertikální myši, které splňují vše zmíněné. Vyrábí je například značka Connect IT,“ vysvětluje Ivana Koldová.

Při sedavém kancelářském zaměstnání je každopádně vhodné dodržovat i další pravidla. „U sedavého zaměstnání nejvíce trpí záda. Při dlouhém sezení svaly ochabují a páteř se hrbí. Proto je důležité několikrát za den se napřímit, srovnat páteř. Tím i aktivujete svaly, zlepší se dýchání. Dále při sezení u PC trpí krční páteř a ruce – zde se investice do kvalitních ergonomických pomůcek pro práci rozhodně vyplatí.  Doporučuji si každých třicet minut udělat menší pauzu, nebo změnit polohu sedu. Jít se napít, postavit se. Lze i minutové cvičení, kdy si protáhnete krční páteř, záda a ruce, které u dlouhého sezení trpí,“ uzavírá fyzioterapeutka.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí