Underground Art: Výstava schovaná v písku


UCCA Dune

Hráli jste si jako malí rádi na pískovišti? Pak jste určitě s oblibou zahrabávali do písku nejrůznější hračky a měli jste z toho hroznou srandu. Proč je o tom řeč? V Číně se totiž touto dětskou zábavou inspirovali a postavili nebo respektive schovali unikátní galerijní prostor přímo pod písečnými dunami. Jmenuje se Ullens Center for Contemporary Art Dune Museum a najdete ho na pobřeží Pochajského zálivu na severovýchodě Číny.

Program na celý den i víkend

Je jasné, že se to asi většině z vás nepoštěstí a letos se do této galerie zřejmě nepodíváte, ale přesto může být taková galerie důvodem, proč si dovolenou v Číně v horizontu příštích let naplánovat. Pokud navíc milujete nevšední umění a hledáte něco opravdu speciálního, návštěvu tohoto unikátního výstavního prostoru si nemůžete nechat ujít.

Možná se vrátíte myšlenkami do dětství, možná ne, ale určitě vás zaujme netradiční architektura, vystavená díla i řada zajímavých programů pro veřejnost. Na neuvěřitelných osmi tisících metrech čtverečních najdete sedm oddělených galerijních prostorů a tři venkovní exhibice, takže určitě budete mít na několik hodin a možná i dní o zábavu postaráno.

Kde galerii přesně najdete

UCCA Dune navržená studiem Open Architecture leží 185 mil východně od Pekingu na pobřeží Pochajského zálivu, který je známý také jako Pochajské moře. Projekt vznikl na místě bývalé továrny z padesátých let a o kompletní rekonstrukci se v roce 2007 postarali architekti Jean-Michael Wilmotte a Qingyun Ma.

Část galerie je zcela pod zemí a významným zdrojem světla v jednotlivých místnostech jsou světlovody umístěné na zaoblených stropech. Od jejího otevření se tady vystřídala více než stovka výstav, které navštívilo přes čtyři miliony návštěvníků.

Oslava kulturního bohatství a matky přírody

První výstavou v letošním roce byla výstava s názvem After Nature, kterou připravilo devět čínských umělců zabývajících se vztahem mezi člověkem a přírodou. Smyslem výstavy bylo ukázat přirozené umění, které příroda tvoří se zapojením slunce, písku, větru a moře.

Aktuálně můžete navštívit hned pět expozic, které jsou zaměřeny na podobná témata a zejména pak na historii. Až do září se můžete přijít podívat na letní výstavu Land of Lustrous, jejímž hlavním tématem je kámen, neživá část přírody, kterou využívají civilizace již po tisíciletí. Stejně dlouho potrvá i výstava The History of an Action, 2019 čínského umělce Zhu Changquana, která je specifická tím, že ji znázorňuje pětadvacet různých LED obrazovek a klade si za cíl zkoumat možnosti umění jako sdíleného digitálního zážitku.

Ani koncerty tady nejsou ničím výjimečným

Přesto, že je Ullens Center for Contemporary Art Dune Museum zejména muzeem, výjimkou nejsou ani další kulturní akce. Například letos se ponese letní sezóna v duchu jazzu, a to hlavně v nově zrekonstruovaných budovách galerie. V polovině května do UCCA zavítá Kevin Sun Trio, kteří představí hru na saxofon, klarinet a bicí.

Na řadu dalších speciálních vystoupení, jako jsou přednášky, promítání, workshopy či festivaly, se můžete těšit v následujících měsících. Stačí sledovat oficiální webové stránky a pak už jen zbývá naplánovat si trip po Číně a některou z akcí navštívit. Otevřeno je každý den od 10 do 19 hodin.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli