To nejzásadnější z umění v roce 2018


Umění je opravdu širokým pojmem a tak trochu i plnohodnotným vesmírem. A dnes, v době, kdy všichni žijeme v jedné velké globální vesnici, jsou jeho možnosti opravdu neuvěřitelné. Je úplně jedno, jestli dáváte přednost tradičním dílům na zdech světových galerií nebo veřejným prostranstvím; umění je zkrátka všude kolem nás. Máme tady třeba Banksyho, jehož umělecké dílo se samo zničí během následné aukce. Ale to samozřejmě není jediný důležitý milník, který se ve světě artu loni přihodil. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější momenty, které by neměly uniknout ani někomu, kdo se o tuto oblast zase až tolik nezajímá.

Banksyho samodestrukční dílo

Bezesporu nejzásadnější moment v umění za posledních dvanáct měsíců. Banksyho dílo Girl With a Balloon se samovolně zničelo hned poté, co bylo vydraženo za 1,4 milionu amerických dolarů v dražební síni Sotheby’s. V návaznosti na tuto událost bylo dílo překřtěno na Love Is In The Bin (Láska je v odpadkovém koši). Sám Banksy dokonce později odhalil video, kde instaluje vestavěný skartovací rám.

Graffiti skandál u H&M

Obchodní řetězec s dostupným oblečením H&M loni podalo žalobu na graffiti umělce, který vystupuje pod pseudonymem REVOK. Stalo se tak poté, co jeho vlastní právník společnosti zaslal stížnost, že jedna z pouličních maleb jeho klienta byla vyobrazena na reklamní kampani společnosti. Módní značka tvrdila, že toto dílo bylo namalováno ilegálně a nemůže tedy v žádném případě podléhat zákonu o autorských právech. To se ovšem dotklo pouliční kultury opravdu ve velkém. Ozvali se lidé jako třeba producent Swizz Beatz a skandál byl na světě. Společnost následně pod tlakem uzavřela s umělcem smlouvu o tom, že přispějí k financování na rozvoj charity a pouliční graffiti kultury.

Vydražení prvního uměleckého díla s umělou inteligencí

V říjnu 2018 bylo vydraženo historicky vůbec první umělecké dílo, které využívá umělou inteligenci (AI). Stalo se tak v prostorách newyorské aukční síně Christie’s za pěknou sumu ve výši 350 000 amerických dolarů. Toto dílo vytvořili francouzští inženýři Hugo Caselles-Dupré, Pierre Fautrel a Gauthier Vernier, kteří vzešli z pařížského uměleckého kolektivu Obvious. Jejich revoluční generátor pracuje na unikátním principu, při kterém technologie umožňuje vytváření úplně nového snímku ze série obrázků, zatímco se všechno automaticky generuje znovu a znovu. Výsledek je tedy vždy vlastně úplně nový a unikátní.

Český útok na srbskou umělkyni

Slavná srbská umělkyně Marina Abramovič byla loni napadena jednapadesátiletým českým mužem při podepisování knih v italské Florencii. Umělkyně dostala přes hlavu jedním z obrazů, naštěstí se jí ale nic vážného nestalo. Sama se později dokonce chtěla s útočníkem setkat, aby měla lepší šanci pochopit motiv jeho činů. Blázen?

Osmiletá holčička objevila meč z éry Vikingů

Začátkem roku 2018 se osmileté švédské holčičce jménem Saga Vanecek podaril vskutku povedený objev. Zatímco se rozhlížela po zdejších skálách na jezeře Vidöstern, objevila něco skutečně podivného. Nejdříve si myslela, že jde jen o nějakou podivnou hůl, později se ale ukázalo, že jde o vikingský meč z 5. až 6. století našeho letopočtu. Zbraň o délce 33 palců byla vyrobena ze směsice dřeva, kůže a kovu. Meč se nyní nachází ve švédském muzeu v okrese Jonkoping. Ve skutečnosti má ale pocházet z doby, která Vikingům ještě těsně předcházela…


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO