Reportáž: Ty Nikdy label nahrával album v Berlíně. Jak to probíhalo?


Na konci letošního května vyrazil jeden z předních českých labelů Ty Nikdy nahrávat do prestižního Red Bull Studia v Berlíně. To v roce 2015 rozšířilo síť těchto nahrávacích studií, které se dále nacházejí kupříkladu v New Yorku, Tokyu, Londýně nebo Amsterdamu. A jaký byl cíl? Jak už je z titulku patrné, šlo o nahrávání společné desky. I proto se do Kreuzbergu, věhlasného centra berlínské kultury, vydali všichni rapující členové labelu. Jmenovitě Idea, Paulie Garand, MC Gey, Rest, Boy Wonder a Matys. Z beatmakerů se ke společné cestě připojil Kenny Rough. A my jsem byli u toho!

Atmosféra

Kluci netrávili společný čas pouze ve studiu. Pokud jste se poslední týden v květnu pohybovali v německé metropoli, mohli jste na ně narazit například v ulicích, kde probíhalo natáčení dvou společných videoklipů. Jaké konkrétní záběry můžete očekávat, vám neprozradíme, zanedlouho poznáte výsledek sami.

Souběžně s celým tímto procesem zároveň probíhalo i natáčení dokumentu. Koncept jeho finální podoby byl však po celou dobu pro některé z jeho hlavních aktérů záhadou. To, že se natáčelo jen občas, připomínala nenápadně přítomná kamera, která podle všeho zachycovala nefalšovanou atmosféru z místa činu. Idea si od dokumentu slibuje velké věci.

Ten dokument v podstatě vzniká úplně nezištně. Kameraman, který ho točí, sbírá materiál a my sami o něm vlastně ani tolik nevíme. Chtěli bychom to hlavně udělat jednou věcí zajímavější a odlišnější od ostatních dokumentů. Uvidíme jak to dopadne, ale máme v hlavě jeden koncept, který by to měl posunout dál.

 

Všichni si mimo berlínského zázemí, které kromě skvělé techniky nabídlo i parádní vizuální podívanou, pochvalovali i fungující spolupráci. Ta podle Matyse přinesla ovoce ve formě nových a okamžitě aplikovatelných nápadů.

Keď to robíme spolu, tak to má väčšiu dynamiku. Niekoho napadne niečo, niekoho niečo iné, teraz skĺbime dva hlasy, a tak ďalej. Je to super robiť to takto spolu.

Člověk by od podobného procesu, kdy musíte nahrávat desku, točit videoklipy a to všechno s vědomím, že vás tlačí čas, možná čekal velké množství rozbrojů, spojených především s organizací harmonogramu. Z vlastního dojmu, který jsem si vytvořil během celého dne stráveného s labelem, však můžu tuto domněnku vyvrátit. Ze všech členů labelu byla po celou dobu cítit pozitivní energie, nadšení a především radost z toho, že jim pod rukama vzniká projekt, který bude stát za to po mnoha stránkách.

Nakonec repky vám přinášíme krátký rozhovor s šéfem Ty Nikdy, Ideou, který nám kromě informací o nahrávání řekl i něco málo k otázce kompletních releasů projektů na YouTube.

Co říkáš na Red Bull Music Studios? Jsou tu třeba nějaké konkrétní věci, které sis oblíbil nebo viděl úplně poprvé?

To ani ne, ale spíš jsem konečně viděl na vlastní oči to studio, který jsem znal jen z fotek. Je tady dobrá atmosféra, jsou tady dobrý kluci a samozřejmě technika.

Jeli jste sem nahrávat už napsané tracky, ale sám jsi nevylučoval, že díky síle okamžiku tady může vzniknout něco nového. Stalo se tak?

Zatím ne, ale pořád máme dva dny před sebou, takže se může stát, že někdo s něčím přijde. Občas se stane, že někdo přijde s novým nápadem a nějak se něco potuní, ale že bychom vymysleli nový track, tak to zatím ne. Občas se vybere starší text a dá se do novýho beatu, některé věci se tu dopisují, ale vesměs jsme přijeli připravení.

Za ty roky jsi zažil s labelem spoustu zlomových okamžiků. Myslíš, že tohle je právě jeden z nich, který bys zařadil mezi ty nejzásadnější?

Nad tím jsem vlastně nikdy nepřemýšlel, ale asi jo. Určitě to bude jeden z těch zlomovějších. Ještě ale počkáme, až vyjde deska, a uvidíme, co to udělá.

V poslední době ses pustil do beatů. Objeví se nějaká tvoje produkce i na společné desce?

Na desce budu mít jeden sólo beat, kterej jsem dělal sám a druhej jsem dělal s Kennym. Ten mi pomohl a dal mi svůj názor. Nakonec z toho bude titulní singl alba.

Není tajemstvím, že připravuješ i vlastní projekt. O co se bude jednat?

Bude to sólová deska, kterou plánuju na příští rok, to je zatím všechno. Teď se věnuju hlavně společnému albu.

Na závěr mimo aktuální téma. Kdykoliv vyjde pod labelem nějaká deska, často se velice rychle objeví v kompletní formě na Youtube. Proč to tak je?

Lidi chtějí ty nový věci poslouchat hned. To je zajímavý téma, protože v momentě, kdy ta deska vyjde, tak si ji devadesát devět procent lidí pustí na Spotify a tak dále. Jenže když to potom chtějí sdílet, tak se to přes podobný služby dělá dost špatně. Youtube je nejjednodušší cesta v rámci šíření, tak proč nejít tou nejjednodušší cestou.

Nemyslíš si, že to pak může uškodit těm deskám, co se týče prodejů?

Myslim, že vůbec. Těch lidí už je sice míň a míň, ale ten, kdo to chce podpořit, tak si to koupí a neřeší, že si to může pustit zadarmo třeba právě na Youtube.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli