RAW Art Wrestling rozjíždí páté kolo


Dalibor Krch

Umění je osobní, intimní věc a hodnotit ho z pozice diváka nelze. Parta kolem ilustrátorského studia DRAWetc. se tím však nenechává vyvést z míry a přináší letos pátý ročník nelítostných soubojů v kreslení pod hlavičkou RAW Art Wrestling.

Fight club ilustrace

Princip kreslířských soubojů před publikem, z nichž porota nebo diváci vyberou vítěze, přišel do českých luhů a hájů s eventem Secret Walls – mezinárodní franšízou, který se honosí přízviskem Fight club of the art scene a pochází, jako spousta dalších dobrých věcí, z východního Londýna.

V našem prostředí tenhle model ovládlo studio DRAWetc. a pod taktovkou Vladimíra Strejčka a Haniny Větrovcové se rozjel fenomén, který letos slaví půlkulaté výročí. Poslední dva ročníky byly notně opulentní: doprovázel je celodenní program, přednášky, soutěže, diskuse.

Porota a hosté se sjížděli z evropských hlavních měst, svou práci představovali tuzemští mistři komiksu či storyboardingu a na závěr galavečera se na bojišti plátna servali ilustrátoři a ilustrátorky v šibeničním čase devadesát minut. Tomu všemu předcházelo mnoho online kvalifikačních kol, semifinále přenášené živě na sociální sítě a slušný hype.

Zpět k základům

Čtvrtý ročník RAWu rozbujel i do tématické šíře. Oproti dřívějšímu dělení na analog (štětce a fixy) a digitál (Photoshop a tablet) se před vynervovanými adepty rozdělily čtyři kategorie: ilustrace, komiks, character design a speed sculpting, tedy 3D modelování. To vše, pochopitelně, buď v reálu, nebo v PC programech. Členitého turnajového pavouka tedy korunovalo osm dílčích vítězů a vítězek v kategoriích a dva ultimate heroes. A jistá dávka zmatku.

Proto je jistě dobrá zpráva, že pro svůj pátý ročník se RAW vrací ke kořenům. Vyškrtl drahé tablety a rozmanité disciplíny a zůstal na tom jediném, na čem doopravdy záleží: štětec, barva, plátno, téma a čas. Letošní ročník odstartoval 31. července. Přihlásit se do něj ještě může každý – stačí poslat své portfolio na mail soutěže do 31. 8. 2019 a doufat, že bude mít štěstí a kvalifikuje se do jednoho z dalších kol. Zatím se toho o nich moc neví – jen, že to příští bude na festivalu LUSTR.

8 hrozných v prvním kole

První, startovací kolo RAW 05 byla nevídaná řezničina, na níž se podílelo osm jmen známých již z minulých kol – vítězů a semifinalistů. Jak je vidět z fotek, večer v pražském podniku Point přetékal barvami a adrenalin v ovzduší krystalizoval na plátnech.

Tento úvodní Battle Royale nakonec vítězně opustila bojovnice jménem TTTroy, která se zapsala do síně slávy už v minulém ročníku jako absolutní vítězka analogu. Mezi jejími soupěři letos byla jména jako Karel Cettl, Longiy, Jan Gruml aka Slakinglizard nebo Dalibor Krch. A téma bylo extra šťavnatě blbé – Sex a smrt kůrovce. Video z akce můžete zhlédnout ZDE.

Seberte tedy odvahu a štětec do hrsti a přihlaste se do open callu na stránkách RAWu i vy. Kreslit před diváky a ve společnosti dalších ilustrátorských bijců je totiž zážitek, který za trochu strachu a potu stojí.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga Trip Surf Trip Sea You House Banger.cz Yezede Neverdie.cz LV Print