#Profil: A$AP Ferg


V dnešním profilu se podíváme na zoubek umělci, který se vypracoval od brigád v tátově obchodě s oblečením, k uznávané postavě ve světě módy, až po jednoho z nejzvučnějších mladých rapperů této doby. Řeč je o harlemském rodákovi A$AP Fergovi.

Darold Ferguson Junior známější pod svým uměleckým jménem A$AP Ferg, se narodil 20. října v newyorské čtvrti Harlem. Konkrétně v Hamilton Heights, také známé jako Hungry Ham. Od mlada se Darold věnoval spíše módě než hudbě. Jeho otec Darold Ferguson starší, vlastnil boutique Ferg Apparel, kde prodával oblečení a šperky. Mimo to také tiskl trička a loga pro nahrávací studia jako Bad Boys Records nebo persóny typu Teddy Riley či Heavy D.

Darold pracoval společně se svým otcem, pro kterého připravoval kožené bundy a designoval hedvábná trička. Tato zkušenost mu pomohla nadále v osobním rozvoji a získal tím potřebné atributy k budoucí práci. Po smrti svého otce, který zemřel na selhání ledvin, se mladý Darold nadále seberealizuje v oboru a začíná navštěvovat Střední školu umění a designu, kde potkává Jay Westa, L.A. a Antwauna, s kterými nadále spolupracuje i po letech.

V roce 2005 rozjíždí svůj vlastní podnik Devoni Clothing, který se zaměřuje na tzv. high-end pásky, jež na sebe později oblékli umělci jako Chris Brown, Swizz Beats nebo Diggy Simmons. Svou značku začne brát Darold opravdu vážně až o pět let později, tedy v roce 2010. Daroldova vize byla taková, že jí chtěl dostat do podvědomí všech možných umělců a celebrit. Úspěch viděl v originalitě a zejména v kvalitním a ručním zpracování svých produktů. Což se talentovanému umělci povedlo, značka se začala rozrůstat do všech koutů v Americe a stávala se čím dál tím více limitovanou a chtěnou záležitostí.

devoni-clothing

V jednom z rozhovorů se už pod pseudonymem A$AP Ferg nechává slyšet, že jako malému klukovi mu jeho otec kupoval oblečení od značek jako Versace nebo Prada. Jeho obliba v luxusních značkách samozřejmě trvá i dodnes a jak sám říká, Ralph Lauren a Alexander Wang budou navždy jeho nejoblíbenější designéři.

Darold se později začne angažovat mimo módy také do hudby. Jeho kamarád už od střední školy, Rakim Mayers, kterého budete všichni znát spíše pod uměleckou přezdívkou A$AP Rocky, vidí ve svém příteli velký potenciál a když se do toho započítá Daroldova dravost a chuť po úspěchu, bylo jasné, že tohle odklonění od své původní profese nebude nic chvilkového. Jak sám uvedl v jednom rozhovoru:

Trapping means hustling. I went from painting to making clothes to rapping. I always put myself into everything I do one hundred percent. It doesn’t matter what I’m working on. I want to perfect everything I do. Success is the only option

V roce 2012 se Ferg objevuje na debutovém mixtapu od A$AP Mob, kde se mimo jiné objevuje jeden z nejznámějších singlů Work. K němu se poté dočkáváme velkého remixu společně s A$AP Rockym, Frenchem Montanou, Trinidad Jamesem a Schoolboyem Q. O dalších několik měsíců později vydává Ferg bangery jako Shabba nebo Hood Pope. Všechny tři počiny se poté objevují na debutovém albu Trap Lord, jenž vyšlo 20. října téhož roku. Deska startovala z devátého místa magazínu Billboard 200 a jenom ve spojených státech se jí prodalo přes 46 tisíc kusů. V ten samý rok Ferg vyhrál BET Hip Hop Awards za nováčka roku, čímž podtrhl svůj velice úspěšný rok. Mimo to, během zmíněného roku dal Darol vzniknout stejnojmenné značce Trap Lord, která spolupracovala například s Bape, Young & Reckless a Adidas.

V roce 2014 vydává singl Deo-Active, jedná se o první singl z mixtapu Ferg Forever, jenž vychází pod A$AP Worldwide. V rozhovoru pro Complex uvedl, že logo, které použil na obal mixtapu, je logo “Fergů”, které patřilo jeho otci v době, kdy vedl svůj boutique v Harlemu.

Konec roku 2015 se nese ve znamení singlu New Level, kde se objevil atlantský rapper Future. Jedná se o první singl z Fergovy dlouho očekávané desky Always Strive and Prosper. O pár měsíců později jsme se dočkali dalších singlů, jenž se na desce objeví, jmenovitě například Let It Bang se Schoolboyem, Hungry Ham se Skrillexem a Crystal Caines, World is Mine s Big Seanem a Strive s Missy Elliott, který Ferg vyšel týden před releasem již zmíněného druhého studiového alba.

Album Always Strive and Prosper vyšlo 22. dubna pod štítkem RCA Records a vešlo se na něj celkem 18 skladeb. Na desce se mimo výše zmíněných umělců představil Rick Ross, Chris Brown, Ty Dolla $ign, nebo A$AP Mob. 26. května jsme se dočkali videoklipu k singlu Yammy Gang, ve kterém se právě celá banda A$AP Mob představila. Celkově se jedná o povedenou desku, jak dle názorů ze strany fanoušků, tak i hudebních kritiků.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli