Poprvé do fitka? Na tohle se připravte


V dnešní době, v níž hrají hlavní roli sociální sítě, chce být každý dokonalý. Každý chce mít krásnou postavu, s níž se bude moct chlubit na Instagramu nebo jinde. Bohužel s krásnou postavou se člověk nerodí, na štíhlé a pevné figuře se musí pracovat. I zde platí, že bez práce nejsou koláče – bez posilování a správného jídelníčku takzvané “buchty na břichu” neupečete.

S námi se neztrapníte

Pokud jste se rozhodli, že rapidně změníte svou postavu, že si buchty na svém bříšku opravdu upečete, pravděpodobně zvažujete začít chodit pravidelně do fitka. Zastrašuje vás asi ale jedna věc, a sice že nevíte, jak to ve fitness centru chodí. Na to vás ale připravíme!

Strach z fitka mít nemusíte. Je však pravděpodobné, že pokud jste ve fitku nikdy nebyli, nevíte, jak to v těchto zařízeních chodí. Pokud jste odhodlaní a už se do fitness centra těšíte, přinášíme vám pár tipů a rad, na co se konkrétně připravit a na co si dát pozor, abyste se neztrapnili.

Vezměte si trenéra

Míříte do fitka, které vám doporučili vaši známí? Mějte stále na mysli to, že i když fitko vyhovovalo vašim známým, vám toto fitness centrum vyhovovat nemusí. Nekupujte si tedy na pokladně hned několikaměsíční permanentku, raději si zaplaťte jednorázový vstup a následně si permanentku kupte. Pokud vám nebude fitness centrum vyhovovat, neznamená to, že nejste pro fitko stvoření, jen si musíte vyhlédnout jiné, kde se vám bude cvičit trochu lépe.

Pokud jste začátečníkem, je pravděpodobné, že vám bude nabídnut trenér. Neopovrhujte jím, i když trenér rovná se další investice. Jenže právě on vás může seznámit s jednotlivými stroji v posilovně. Trenér vám doporučí stroje pro vás dělané a navíc vám prozradí, jak na nich cvičit, čemu se vyhnout a jak správně držet tělo.

Většina začátečníků dělá tu chybu, že trenérem opovrhuje. Myslí, že všechno v posilovně zvládnou sami, nakonec ale hodinu běží na běžícím páse, jelikož nevědí, jak jaký stroj funguje či k čemu slouží. Jiní zase vyzkouší všechny stroje v posilovně, bohužel při cvičení nemají rovná záda či jinak špatně drží své tělo, což následně vede k bolestem, kvůli nimž se do posilovny už nevrátí.

Začátečníci by si měli uvědomit, že trenér tu může být jen pro první lekci. Není třeba využívat jeho služby neustále, může to být jen jednorázová investice, díky které se dozvíte, jak to v posilovně chodí, jak vše funguje nebo jaký stroj nejvíce působí na problémové partie. Takže se nebojte, že ho budete platit půl roku. Záleží na tom, jak se s ním domluvíte.

Stanovte si reálné cíle

Největší chybou začátečníků jsou nereálné cíle. Lidé se domnívají, že při pravidelném chození do posilovny zhubnou už během prvního týdne deset kilogramů a ztratí dvacet centimetrů v pase. Jenže to je omyl.

Při pravidelném navštěvování posiloven a fitness center můžete očekávat výsledky, ale nepřijdou hned. Stanovte si proto reálnější cíle, nereálné cíle ve vás jen vypěstují nechuť a odpor ke cvičení a posilování. Navíc budete zklamaní.

Zároveň nepodceňujte ani stravu. Doporučujeme si sestavit zdravý jídelníček, který vám pomůže k lepším výsledkům. Pokud hledáte inspiraci na zdravé recepty, mrkněte na web PestryJidelnicek.cz.

Nevyužívejte jen posilovacích strojů

Taktéž je nutné říct, že fitness centrum není jen o posilovacích strojích. Ve fitku pravidelně probíhají i lekce jógy, pilates nebo třeba hodiny zumby. I takovou nabídku využijte.

Stereotyp v podobě posilování na strojích vás může časem omrzet, zumba nebo jóga může být skvělé zpestření. Navíc i při těchto činnostech se spalují kalorie, dokonce občas i více než při obyčejném posilování.

Myslete i na pojištění

I když je to pro mnohé absurdita, je to skutečně něco nepostradatelného. Pojištění proti úrazům je to, co byste si při pravidelných návštěvách posilovny měli zřídit. Důvod je prostý – většina začátečníků chce ihned zvedat to, co zkušení sportovci. Snadno se nechají zlákat jinými cvičícími lidmi, ale neuvědomují si, že jsou na zcela jiné úrovni. A najednou jsou úrazy na světě.

Pokud do pojištění nechcete investovat, měli byste si najít parťáka, který má stejnou fyzičku jako vy. Nebudete se díky němu přepínat.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě