Proč vyrazit na únikovou hru?

Přemýšlíte, co podniknete s partou přátel nebo s rodinou? Máte volných pár hodin a rádi byste zažili něco nezapomenutelného? A už jste vyzkoušeli únikovou hru? V současné době jsou únikové hry hitem ve světě zábavy, jedná se o formu zábavy, která je vhodná pro tři, čtyři a více hráčů. Jinými slovy je to ideální forma zábavy vhodná právě pro rodinu či partu přátel.

Jenže co to vlastně únikové hry jsou? I když jsou dnes únikové hry hitem ve světě zábavy, najdou se jedinci, kteří se s nimi ještě nesetkali. Pojďme si únikové hry představit a seznamme se i s různými podobami této zábavy.

O co jde

Jak již bylo zmíněno, jedná se o formu zábavy, která je vhodná pro více hráčů. Během únikové hry jsou hráči nejčastěji uzavřeni do místnosti, z níž se musí během časového limitu dostat ven. Časový limit je zpravidla stanoven na šedesát minut, které člověku utíkají rychle jako vteřiny. Nefunguje to ovšem tak, že se násilím dostanete ze hry ven. Kdepak. Je nutné rozluštit (a nejdříve také najít) hádanky, rébusy a hlavolamy, v nichž se skrývá klíč.

Samozřejmě úniková hra nemusí mít jen podobu úniku z místnosti. Dnes jsou únikové hry zpracované různě, vyberte si proto tu, která vám přijde nejatraktivnější a nejlákavější. Hry jsou vždy rozděleny dle obtížnosti, z počátku své síly nepřeceňujte a poprvé si vyberte hru snazší.

Během únikových her se člověk nejen zabaví, ale také se ukáže, jak je na tom jeho logické myšlení. Ve skupině se projeví týmový duch a ukáže se, jestli spolu jedinci opravdu umí spolupracovat. Únikové hry jsou často využívané k takzvanému teambuildingu. I pracovní tým se během této zábavy sjednotí a ukáže se, jestli jsou pracovníci ve firmě opravdu dobrá parta.

Typy únikových her

Únikové hry však mají celou řadu podob a zpracování. Nezapomenutelným zážitkem jsou jednoznačně živé únikové hry. Najdete je dnes takřka v jakémkoli velkém městě, například v Praze se zaměřte na únikové hry od provozovatele únikových her EscapeX, jsou totiž nejen fantasticky propracované, ale také nejsou všední. K nejoblíbenějším únikovým hrám od EscapeX.cz patří zejména Zloději snů, což je plně automatizovaná hra plná vizuálních efektů a originálních hádanek, která vám umožní vniknout do mysli světoznámého neurologa.

Živé únikové hry ale nejsou jediné únikové hry, které si můžete zahrát nebo vyzkoušet, i když se jedná o největší zážitek. Existují také počítačové únikové hry, které byly prvotní inspirací klasických živých únikových her. I v počítačové hře luštíte šifrované vzkazy, otevíráte zamknuté skřínky nebo se snažíte přijít na heslo k uzamčeným trezorům. U počítačových únikových her však většinou není limit, kvůli čemuž nejsou hry tak napínavé a adrenalinové.

Únikové hry dnes existují i v deskové podobě. Pokud jste milovníkem klasických společenských, únikových her, vyzkoušejte je. Výrobci jsou dnes tak chytří a plní nápadů, že atmosféru, napětí a adrenalin dokážou dostat i do společenské deskové hry, kterou můžete hrát v pohodlí domova během volných sobotních večerů.

Únikové filmy

V současné době jsou ve světě registrované více jak čtyři tisíce únikových místností. Tomuto číslu se nedivíme proto, že únikové hry mají dlouholetou tradici. Nicméně je otázkou, kde se bere inspirace na zpracování jednotlivých živých únikových her. Odpověď je ale prostá – filmy jsou inspirací. Zejména ty, v nichž se také uniká.

K únikovým klenotům v podobě únikových filmů patří třeba film ze druhé světové války Velký útěk (film může být inspirací pro toho, kdo chce únikovou místnost vytvořit jako speciální vězeňský tábor). I Vykoupení z věznice Shawshank je únikový film a zároveň klasika, která může být pro řadu lidí inspirací. Útěk z Alcatrazu se taktéž řadí k únikovým filmům stejně jako Útěk z New Yorku.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


realizace MIDEO realizace MIDEO