Náplavka v novém

Náplavku čeká mnoho změn. Pražští radní totiž schválili architektonickou studii, která má v plánu revitalizaci celého prostoru a okolí pravého břehu Vltavy. Zejména se pak jedná o využití kobek, které jsou již delší dobu nevyužívané, a mnoha dalších prostor v nábřežní zdi. Momentálně je malá část těchto prostorů využívána jako bary a restaurační zařízení.

Vedení Prahy jde však hlavně o celoroční provoz. A tak má architektonický návrh, který pochází z ateliéru Petr Janda / Brainwork, na tento problém jednoduché řešení. Jedná se o trvalé zasklení kobek důmyslným systémem velkoplošných oken. Tento systém využívá skleněné plochy, jež bude v létě možné otevřít a poskytnout tak volný průchod do vnitřních prostor. Zatímco v zimě budou okna uzavřená a bude možné se v nich pohybovat bez jakéhokoli omezení.

Plány počítají s tím, že se tyto kobky budou využívat jako galerie, kavárny, prostory pro večerní akce, koncertní sály a v neposlední řadě také bary. Změny se však netýkají pouze zdi a vnitřních objektů. Ve velkém množství se mají rozrůst lavičky, odpadkové koše a také veřejné toalety, které jsou předmětem častých diskusí. V řešení jsou také například plovoucí prvky jako jsou již zmíněné toalety nebo rozšíření prostoru pro sezení, které by mohli návštěvníci využívat. Plovoucí toalety by pak fungovaly pouze jako vstup do prostoru vybudovaného pod hladinou Vltavy.

Mladý architekt Janda tvrdí o projektu zejména to, že se s celým týmem snaží o zachování výjimečného charakteru místa. Jejich cílem nejsou zásadní změny, ale šetrné a jemné dopracování a dotažení všech detailů. Takto moderně řešené nábřeží máme šanci nalézt v moha evropských metropolích. Celý projekt by měl být hotový do začátku sezóny příštího roku, přičemž Magistrát hlavního města Prahy vyčlenil na projekt 13,5 milionu korun.

architektura auta bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě