Dole dobrý! Kampaň, která šíří osvětu o sexuálně přenosných chorobách


Loono

Nezisková organizace Loono připravuje další zábavně edukační workshopy. Tentokrát na téma reprodukčního zdraví. Hledá proto podporu na crowdfundingové platformě HitHit.cz. S kampaní Dole dobrý (s oficiálním hashtagem #doledobry) chce pak na podzim tohoto roku vyrazit po celé ČR.

Stop tabu

K čemu kampaň slouží a proč podpořit neziskovku Loono, která existuje již pět let, vysvětluje její zakladatelka Kateřina Vacková:

V rámci akce Dole dobrý naučíme laickou veřejnost, jak předcházet a včas rozpoznat sexuálně přenosná onemocnění, i kam zajít na jejich testování, zmíníme ale i prevenci a léčbu neplodnosti, potíže s erekcí i únikem moči. V neposlední řadě poučíme návštěvníky workshopů o různých formách antikoncepce i metodách jejich užívání.

Přestože téma reprodukčního zdraví bývá běžně ve školních osnovách, některá témata zůstávají pro širokou veřejnost spíše tabu. O závažnosti tematiky přitom jasně hovoří i statistiky. Například až 20 procent osob v produktivním věku má potíže s plodností. Nebo to, že až polovina mužů nad 50 let má erektilní dysfunkci a stydí se o tom mluvit.

Jak na antikoncepci?

Loono přitom tabuizovaná témata transformuje do zábavných workshopů a veřejných diskuzí, s kterými objíždí školy, firmy, ale i veřejné akce jako například letní festivaly. Například s dosavadními kampaněmi Saháme si na ně každý měsíc – prsakoule (#prsakoule), která je zaměřena na prevenci rakoviny, nebo Žiješ srdcem (#zijessrdcem), která se věnuje prevenci kardiovaskulárních onemocnění, proškolily v uplynulých letech přes 40 000 lidí. Loono působí v pěti městech a podporuje ji 150 mladých mediků a lékařů. Díky nim se podařilo včas odhalit závažné zdravotní problémy 44 lidí.

Reprodukční zdraví se navíc týká všech věkových kategorií. Nemělo by se podceňovat jak u mladistvých, tak je dobré o těchto věcech mluvit i se staršími generacemi. “Více než 35 procent lidí neví, jak správně používat antikoncepci, a to ať už se jedná o prezervativ, tělísko či hormonální antikoncepci. Nebo to, že až polovina žen má za svůj život potíže s inkontinencí a stydí se za to,” dodala lékařka Vacková, která se rozhodla kariéru věnovat právě prevenci v neziskové organizaci.

Přispějte

Prostředky pro start kampaně bude Loono vybírat prostřednictvím crowdfundingu na HitHit.cz. Podpořit mladé mediky je možné od 1. června do 15. července. Přispěvatelé  získají odměny v podobě vstupenek na workshopy, triček, plecháčků a podobně. Zároveň mohou přijít i na kávu a koláč přímo do Skautského institutu, kde Loono sídlí, či si na jeden den práci v neziskovce vyzkoušet.

Firmy si pak budou moci předplatit workshop pro své zaměstnance či se stát partnerem samotné kampaně. Za vybrané peníze pak Loono pořídí školící modely, vytiskne brožury a natočí videa.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí