Výstava: Chudoba dříve a dnes


Chudá Praha a Dýmová hora

Do nepříliš příjemného, o to však palčivějšího tématu se letos na jaře pustilo Muzeum hlavního města Prahy. Dvě paralelní výstavy v hlavní budově na Florenci se věnují tématu chudoby.

Chudá Praha se ohlíží do minulosti a mapuje, jak se chudým obyvatelům žilo mezi lety 1781 a 1948, tedy mezi josefínskými reformami, které vzaly chudobu v potaz a snažily se ji řešit na centrální úrovni, a komunistickým pučem, který v nových zákonech chudobu prakticky vylučoval kvůli pracovní povinnosti. Expozice je v poněkud stísněném prostoru, přesto však velmi obsáhlá. Dělí se do několika kapitol, přibližujících život chudých v různých časových úsecích.

Chudoba v letech minulých…

Návštěvník se na výstavě může seznámit s interiéry nouzových přístřeší, dobovými dokumenty, místy, v nichž se potřebným dostávalo pomoci, střechy nad hlavou nebo almužny. Bohatá fotodokumentace ukazuje různá chudinská povolání – od dělníků, přes pouliční prodavače všeho možného až po prostitutky. Mapy a plány zase určují lokace tzv. chudinských kolonií, kterých byly v Praze desítky.

Jedna část je věnována malbám inspirovaným životem nuzných, další se věnuje osobnostem, které se o lepší podmínky pro ně zasazovaly. U každého úseku se taky nachází vyklápěcí okénko, které přibližuje současnou situaci a nabízí tak srovnání: plánek chýše v kontrastu ke garsonce za 1,8 milionu, almužna vedle stravenek… Jisté srovnání nabízí i pozornější pohled do okolí samotné budovy – autobusové a dvě vlaková nádraží, Vltavská nebo i legendární „Mekáč“ na Florenci.

… a její dnešní podoba

Současné podobě života v Praze bez peněz se věnuje výstava druhá – s užším zaměřením, o to však hlubší a intenzivnější. Výtvarník Epos 257, známý svou graffiti minulostí a intervencemi ve veřejném prostoru, v ní předkládá dokumentaci svého loňského experimentu. Po dobu necelého měsíce se rozhodl žít jako bezdomovec v komunitě na Dýmové hoře, která také stanovila název expozice. S touto komunitou a s lidmi bez domova obecně má Epos bohaté zkušenosti a díky graffiti i leccos společného – zkušenost života na ulici a pohled na ni jinýma očima.

Jeho výstavní místnost nabízí dvě videa, rozměrnou mapu oblasti na Třebešíně, i sbírku nalezených předmětů – od klacků, PET flašek až k vypáleným měděným drátům, které koupil od jedné z bezdomovkyň. Právě vypalováním bužírek z drátů (odtud název Dýmová hora) a prodejem mědi si totiž komunita vydělává minimum nutné k přežití.

Bez peněz s důstojností

Největší nálož však představuje dokumentace nalepená na stěnách nebo seskládaná ve třech tučných šanonech. V nich se kromě fotek z jeho bezdomoveckého života nachází i desítky stran rozhovorů, životopisů, vzpomínek a úvah jeho bezdomoveckých kolegů, žijících na ulici několik let. Tyto texty dávají čtenáři hodně intenzivní vhled do vztahů mezi bezdomovci, které fungují (pochopitelně) na trochu jiné bázi než u většiny společnosti.

Celá expozice zachovává dekorum a částečně i soukromí jednotlivých hlavních postav Dýmové hory – i když právě soukromí jim na ulici zoufale chybí. Co jim však nechybí, je houževnatost, sebedůvěra i svérázný smysl pro humor, i proto se od jejich příběhů člověk těžko odtrhuje. Trefně to ilustruje jedna epizoda, v níž spolu s Eposem postaví pomník svému „domovu“ ve chvíli, kdy ho mají definitivně opustit, aby uvolnili místo developerskému projektu. Na ohromném kameni se skví vytesaný nápis:

Byli jsme tu, žili jsme tu, už tu nejsme.

Výstavy sice začaly společně 17. 4., ale končí každá jindy: zatímco Chudá Praha bude k vidění do 25. 8., Eposova Dýmová hora pojede až do konce roku. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 18 hodin a základní vstupenka do celé budovy muzea stojí 150 korun. V rámci této ceny se nabízí ještě jeden netradiční pohled na Prahu, a to slavný Langweilův model Prahy o patro výš.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli