Komiksový festival CO.CON: Co nás čeká?


Vizuál festivalu od Mateje Matouše

Všichni nerdi, geekové, culíčkáři, gameři a komiksáci, spojte se, kupujte skupinové jízdenky do Plzně a radujte se, protože se tam chystá oslava všeho, co máte rádi! Po zániku legendárního KomiksFestu udržuje komiksovou scénu pohromadě jen pár festivalů jako Frame, Koma nebo Crewcon, všechny beznadějně usazené v Praze a Brně, což se se sobotou 23. 3. změní. V Plzni proběhne festival CO.CON, který kromě komiksu velkoryse zahrnuje i PC hry, deskovky a cosplay a prostor DEPO2015 se změní v planetu fanouškovství a organizátoři se vší silou snaží vyjít návštěvníkům vstříc.

Line-up pro fajnšmekry

Kromě „standardního“ programu, jako jsou výstavy, prodejní stánky nakladatelství i autorů, herní zóna nebo přednáškové pódium, bude rozmanitý interiér nabízet i chuťovky – živé kreslení, arkádové hry, autogramiády, únikovou hru, VJing a dokonce tematická jídla: na facebookové události si návštěvníci v anketě vybrali Listerovo kuře vindaloo nebo Falloutového leguána na špejli.

Organizaci se povedlo sestavit program pokrývající všechny věkové kategorie i partikulární fanouškovské úchylky: pro konzumenty informací běží celý den pásmo přednášek a diskusí s teoretiky komiksu nebo autory úspěšných projektů (za všechny Marek Pokorný, kreslíř románu Svatá Barbora, nebo Tomáš Duchek, autor concept artu ke hře Kingdom Come). Pro ty, kdo mají nutkavou potřebu něco tvořit, budou k dispozici workshopy komiksu, 3D tisku nebo digitální malby.

Jak se zrodil první nápad na celou akci? I to říká v rozhovoru Pavel Liška, hlava celého festivalu.

Organizoval jsi minulé roky dva festivaly PapCon. Co se změnilo, proč nepokračuješ, ale rozjíždíš CO.CON?

V době prvního PapConu mě napadl koncept uspořádat v Plzni velký CON, kde bych představil PC hry, komiksy, cosplaye a deskové hry. Zhruba ve stejnou dobu s velmi podobným konceptem přišel i produkční z prostoru Papírna, který už měl termín uveřejněný na Facebooku, a do události byly tak dva měsíce. Oslovil mě, jestli bych jim nepomohl, a já jsem souhlasil, i když jsem defacto nevěděl, do čeho jdu. V průběhu jsem začal zjišťovat, že jsme na celou akci vlastně jen my dva a že kolega na organizaci nestačí. Je to spousta práce v různých směrech a organizace si žádá tým lidí, ideálně na jednom místě. To se mi v Papírně nepodařilo, ale hodně jsem se poučil.

Na první ročník je CO.CON fakt hodně našlapaný, jak kvantitou, tak jmény. Co tě hnalo od začátku to takhle vyhrotit?

Myslím, že právě mě k tomu vedly chyby na PapConu. Člověk by měl mít dost sebereflexe, aby pochopil, proč festival nevypadá tak, jak by si ho představoval. Inspiroval jsem se některými jinými začínajími festivaly, které mě zaujaly pestrým programem a také silnými jmény. Chci přilákat co nejvíc lidí, protože takový festival v Plzeňském kraji prostě chybí. Osobně si dokážu představit festival ještě větší a bude-li mít letos úspěch, zvětším příští rok prostor ještě na dvojnásobek.

Festival spojuje čtyři fenomény: komiks, deskovky, PC hry a cosplay. Proč právě tyhle čtyři?

Je to klasický CON, tato témata a jejich rozšíření jsou velice populární. Světy fantasy a sci-fi jsou dle mého zastoupeny nejvíce právě těmito médii. Je to globální kulturní mainstream, i když se mnou může spousta lidí nesouhlasit. Vlastně se dost divím, že se toho neujal v Plzni už někdo přede mnou.

Co tě žene organizovat takovouhle velkou akci?

Nevím, proč to dělám, když si to pravděpodobně vůbec neužiju. Mám takový vnitřní motor, který mě vždy nutí zkusit něco nového. Možná také proto, že to tady nikdo jiný neudělal. Hodně často si říkám, jak je možné, že něco jde i v malých městech a Plzeň v tom pokulhává. A protože jsem rodilý Plzeňák a mám z mnoha stran otevřené dveře, tak mi to přijde skoro jako povinnost, alespoň to zkusit.

Na co se nejvíc těšíš a co bys doporučil návštěvníkům?

Asi na afterpárty, až to bude za mnou… Popravdě ani nečekám, že si nějak užiju den, od toho jsou návštěvníci. Pokusili jsme se dát dohromady takový program, aby si vybral každý něco. Je tam množství zajímavých workshopů (např. od GadgetIT nebo Kavenu) i přednášek, atrakcí atd. Osobně mám pocit, že největším lákadlem budou arkádové hry a DOOM v multiplayeru. To jsou přece jen pro každého gamera nejhezčí vzpomínky na dětství.

Takže neváhejte a 23. března hromadně migrujte na západ: na facebookové stránce stále přibývají další lákadla a atrakce a to nejdůležitější už tam je: vstupné je zadarmo!


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga Trip Surf Trip Sea You House Banger.cz Yezede Neverdie.cz LV Print