Zemřela módní ikona, návrhář Karl Lagerfeld


Karl Lagerfeld

Návrhář módního domu Chanel Karl Lagerfeld, německá módní legenda, zemřel. Bylo mu 85 let. O úmrtí informoval web týdeníku Focus.

Karl Lagerfeld, rodným jménem Karl Otto Lagerfeldt, byl jeden z nejuznávanějších a nejvlivnějších světových módních návrhářů druhé poloviny 20. století. Proslavil se jako nezávislý tvůrce, který spolupracoval s mnoha módními značkami, včetně Chloé, Fendi a Chanelu. Na počátku 80. let vytvořil vlastní značku Lagerfeld, která se zaměřila na produkci parfémů a kolekčního oblečení. Významnou roli sehrála i jeho spolupráce se známými umělci, přitom on sám byl velmi nadaný kreslíř.

Původ

Narodil se v roce 1933 v německém Hamburku jako jediné dítě Otto a Elizabethy Lagerfeldtových. Jeho otec pocházel ze švédské rodiny působící v investičním bankovnictví a vlastní jmění vydělal, když začal v Německu (odkud pocházela Lagerfeldtova matka) vyrábět kondenzované mléko značky Glücksklee.

Karl Otto se narodil deset let po jejich sňatku, když bylo Elizabeth 42 a Christianovi 60 let. Karl měl jednu starší sestru, která zemřela v roce 2015 ve Spojených státech. Z předchozího svazku otce měl Karl ještě jednu nevlastní sestru.

Podle zveřejněného rodného listu se Karl narodil 10. září 1933, on sám však tvrdil, že se narodil až v roce 1938. Německé matriky nejsou veřejně přístupné, ale německý deník Bild am Sonntag zveřejnil rozhovory s jeho třídním učitelem a spolužáky, kteří potvrdili dřívější datum. Své původní příjmení Lagerfeldt (s „t“ na konci) si později změnil na Lagerfeld, protože to prý znělo víc obchodně.

Módní počátky

V roce 1953 přesídlil se svou matkou do Paříže. V roce 1955, když mu bylo 22 let, si výhrou v soutěži o nejlepší návrh kabátu vysloužil práci u Pierra Balmaina. Soutěže se tehdy účastnil i Yves Saint-Laurent, který si odnesl první cenu v kategorii šatů. „Yves tehdy pracoval pro Diora. Ostatní mladí lidé, které jsem znal, pracovali pro Balenciagu a mysleli si o něm, že je to bůh, ale na mě žádný velký dojem neudělal,“ vzpomínal Lagerfeld v roce 1976.

Po třech letech se přesunul k Jean Patouovi: „Tam mě to po nějaké době taky přestalo bavit, tak jsem odešel a zkusil zase studovat, ale nebylo to ono, takže jsem následující dva roky strávil hlavně na plážích – myslím, že jsem tam studoval život.“

S pomocí peněz, které mu poskytla jeho majetná rodina, si zařídil malý obchod v Paříži. V té době často chodil k Madame Zereakian, turecké věštkyni Christiana Diora. Lagerfeld později řekl:

Předpověděla mi, že uspěju ve světě módy a parfémů.

Hlavní návrhář módní firmy Chanel 

V roce 1982 začal pracovat jako hlavní návrhář módní firmy Chanel a tuto činnost vykonával až do své smrti. Neztrácel však nic na své kontroverznosti. Na začátku 90. let 20. století oslovil několik striptérek a bývalou italskou hvězdu filmů pro dospělé, Moanu Pozzi, aby se jako modelky zúčastnily přehlídky jeho černobílé kolekce, což zapříčinilo, že Anna Wintour, americká šéfredaktorka časopisu Vogue, během této přehlídky vstala a odešla.

Lagerfeld vytvořil také několik legendárních módních kousků, jako např. jeho „sprchové šaty“ s motivem tryskající vody vyšitým z korálků, netradiční vyjížďkové šaty a samozřejmě množství výjimečně výstředních klobouků. Na módní akci v Lincolnově Centru v New Yorku se v roce 2001 stal spolu s Calvinem Kleinem terčem dortového útoku členů organizace pro ochranu zvířat PETA protestujícím proti nošení pravých kožichů.

Návrhář celebrit

V roce 2004 navrhl některé modely pro celosvětovou koncertní šňůru Madonny, podobně pak spolupracoval i na modelech pro koncertní tour Showgirls australské zpěvačky Kylie Minogue. Téhož roku vytvořil dámské i pánské modely pro švédskou oděvní značku H&M. Tato limitovaná série byla ve vybraných obchodech uvedena 12. listopadu 2004 a za pouhé dva dny musela H&M oznámit, že téměř všechno toto zboží bylo vyprodáno.

Je znám také jako fotograf. Nafotil sérii aktů jihoafrického modela Davida Millera vydanou pod názvem Visionaire 23: The Emperor’s New Clothes.

V roce 2005 se stal hlavní postavou reality show Signé Chanel, která dokumentovala proces vytváření podzimní a zimní dámské kolekce značky Chanel. Show byla odvysílána na kanálu Sundance ve Spojených státech amerických během podzimu 2006. Dne 18. prosince 2006 pak ohlásil novou kolekci pro muže i ženy, kterou nazval K Karl Lagerfeld. Kolekce obsahovala trička různých velikostí a široký výběr džínů.

Dieta

Stal se známým také svojí neuvěřitelnou změnou tělesné hmotnosti. Během 13 měsíců shodil 42 kilogramů!

„Prostě jsem se najednou chtěl oblékat jinak, chtěl jsem nosit věci od Hedi Slimane,“ řekl. Dietu Lagerfeldovi přesně na tělo vytvořil Dr. Jean-Claude Houdret. Z jejich spolupráce pak vzešla kniha The Karl Lagerfeld Diet.

Zajímavosti

  • Celou svou kolekci 60000 hudebních CD převedl na přehrávače iPod. V prosinci 2004 vlastnil zhruba 70 těchto přehrávačů, rozmístěných v jeho rezidencích po celém světě.
  • Jméno Lagerfeld je v anglicky mluvícíh zemích někdy zaměňováno s názvem pro proces výroby piva („lager“ znamená v angličtině „ležák“).
  • Jde také o autora hudebního výběru s názvem Karl Lagerfeld: Les Musiques que j’aime.
  • Carolina Herrera jej označila jako „nejvíc k zulíbání“ člena módního průmyslu.

Citáty

  • „Americká auta už se téměř neprodávají proto, že designéři zapomněli, jak se navrhuje americký sen. Co na tom, jestli si koupíte auto dnes nebo za půl roku – auta už nejsou krásná. A proto má americký automobilový průmysl takové problémy – žádný design, žádná touha.“ (Karl Lagerfeld pro Vanity Fair, únor 1992)
  • „Pro módu je zajímavá jen minuta a budoucnost – existují, aby mohly být zničeny. Kdyby všichni dělali všechno s úctou, nikam bychom se nedostali.“
  • „Nemám rád standardizovanou krásu – bez zvláštností žádná krása není.“
  • „Držení diety je jediná hra, kterou vyhrajete, když o něco přijdete.“
  • „Lidé, kteří říkají, že včerejšek byl lepší než dnešek, naprosto znehodnocují svou vlastní existenci.“
  • “Člověk nemůže – ani s odstupem několika desetiletí – zabít miliony Židů a pak přivést miliony jejich nejhorších nepřátel na jejich místo.”

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí