Historie bouřlivého vztahu mezi Pushou T a Drakem

DrakePusha T – jsme si téměř dokonale jisti, že žádná dvojice hudebníků nebyla v posledních týdnech propíranější nejen na internetu, ale i v bouřlivých diskusích mezi fanoušky táborů obou zúčastněných. A přestože jsme o celé kauze už psali, myslíme, že by to chtělo přece jen trochu komplexnější pohled. Tak se na to pojďme podívat.

Krátké profily rapperů

Pro případ, že byste chtěli trochu oprášit své znalosti, si jen v krátkosti představíme pozadí obou interpretů. Drake (vlastním jménem Aubrey Drake Graham) je v současnosti 31letý multiplatinový rapper, kterého do záře hip hopových reflektorů uvedl Lil Wayne někdy kolem roku 2008. V roce 2010 vydal debut Thank Me Later a zbytek je už historie. Dnes na světě nenajdeme mnoho úspěšnějších hudebníků; a to napříč žánry. Mainstreamový úspěch hitů jako Hotline Bling nebo Started From The Bottom mohl někdo ignorovat opravdu jen velmi těžko.

Pusha T (vlastním jménem Terrence LeVarr Thornton) je v současnosti 41letý rapper upsaný pod label GOOD Music pod taktovkou Kanye Westa. Jedním dechem musíme dodat, že Pusha tady zastává i funkci prezidenta celé společnosti. Dříve byl ovšem znám především jako polovina dua Clipse, které tvořil se svým bratrem vystupujícím pod přezdívkou No Malice. Své první album Lord Willin’ vydali již v roce 2002 a na svou dobu bylo velmi úspěšné. Od té doby vydali další dvě společné desky a hity jako Grindin’ nebo Mr. Me Too patří rozhodně k tomu nejlepšímu, co rap nového tisíciletí přinesl.

První sólový mixtape vydal Pusha T v roce 2011, od té doby dal dohromady ještě samostatné EP, další mixtape, a především tři studiová alba. Jeho styl je poměrně syrový. Sází na propracovanou lyriku, autentické zkušenosti z mládí, kdy se živil jako drogový dealer, a často poměrně experimentální produkce. Jeho tvorba patří k tomu nejzajímavějšímu, co současný rap jako žánr nabízí.

Jak spor začal?

Celý spor mezi rappery se datuje už někdy do roku 2006, kdy se Drakeův mentor Lil Wayne (jako bezesporu největší rapová hvězda té doby) objevil na obálce magazínu VIBE. Na sobě měl kompletní outfit z produkce japonské streetwearové značky A Bathing Ape (zkráceně BAPE), která v posledních letech zažila velký comeback a dobře ji tedy známe i dnes.

A ve zvoleném outfitu byl právě ten problém. Před touhle obálkou nebyly pestrobarevné designy Bape tak fenomenální záležitostí. O to se do jisté míry postaral právě až Lil Wayne. Už dlouho předtím jejich oblečení ovšem hrdě nosili Clipse a především jejich dvorní producent Pharrell Williams. Bylo to zkrátka a dobře jejich poznávací znamení.

Jakmile to Pusha viděl, měl pocit, že si Weezy přivlastnil jejich styl. Tohle číslo VIBE spatřilo světlo světa v dubnu, na konci května se pak dostala ven už výše zmíněná skladba Mr. Me Too, singl z druhé studiové desky Clipse; Hell Hath No Fury. Ta pojednávala právě o lidech, který vykrádají jejich swag a styl v módě.

Když se na to Weezyho později zeptali v interview, odpověděl docela jasně. Navíc nezapomněl zmínit skladbu What Happned To That Boy, na kterou si Clipse pozvali Wayneova mentora, Birdmana.

Nevidím žádné Clipse. No tak, vždyť museli udělat song s námi, aby byli hot. Když Pharrell nosil BAPE, všichni jste si mysleli, že je divnej. Když jsem to nosil já, všichni začali říkat, že je to hot.

Všechny zbraně na Drakea

V průběhu let probělo několik dalších různých narážek z obou stran. Vše ale vyeskalovalo až v roce 2011, kdy Pusha vypustil do světa skladbu Don’t Fuck With Me. Sampluje na ní Drakeův track Dreams Money Can Buy, který předznamenával vydání jeho druhého alba Take Care. Pusha později prohlásil, že se nejednalo o diss, ale bylo celkem dobře jasné, že měl při psaní skladby na mysli jak Weezyho, tak právě i Drakea. Zejména jeho nadměrné sebevědomí a snahu o pouliční feeling.

V následujícím roce vydal Pusha videosingl Exodus 23:1, který je už poměrně konkrétnější. Zmiňuje tam Drakeovu z jeho pohledu nevýhodnou smlouvu a celkově se vysmívá jeho problémům s labelem. Na celou kauzu nejdříve reaguje Lil Wayne stručným tweetem.

Tímto řádkem začíná také jeho diss v podobě freestylu Goulish. Samotný Drake ovšem tak trochu odpovídá až v roce 2013; na skladbě Tuscan Leather.Spor poté na pár let utichnul, alespoň navenek. Svou šanci si ale Pusha nemohl nechat ujít v roce 2016, kdy rapový svět zaměstnávala kauza Drakeových skladeb, na kterých se podíleli ghostwriteři. Ve svém H.G.T.V Freestyle se Pusha do rappera obouvá právě na toto téma.

Drake se do rappera pustí na oplátku na projektu More Life, konkrétně na tracku Two Birds, One Stone. Vyčítá mu tady omílání stejných témat a to, jak svůj rap staví na zážitcích drogového dealera, které se datují minimálně dvacet let do minulosti.

Aktuálně

Přestřelka letos pokračuje na Pushově albu DAYTONA, kde ve skladbě Infrared (produkce od Kanye Westa) přirovnává Drakeův úspěch ke konspiraci o tom, že za zvolením Donalda Trumpa do prezidentské funkce stojí ruská špionáž. Vyčítá Drakeovi to, že v minulosti mu rýmy psal ghostwriter Quentin Miller. Ten se od celé šarvátky distancoval a Pusha se později vyjádřil, že pokud ho na celé věci něco mrzí, tak snad jen to, že zmínil Quentinovo jméno.

25. května Drake odpověděl skladbou Duppy Freestyle, která je plná narážek jak na Pushu, tak na Kanyeho. Naráží také na to, že v minulosti mohl napsat nějaké řádky právě pro Kanyeho a obviňuje Pushu z toho, že rapuje o tom, co viděl, ale ne o tom, co dělal. Z Drakeova pohledu se Pusha prý tváří jako by prodával tolik, co Escobar, ale přitom jen dealoval bohatým dětem na univerzitě.

Na konci skladby ještě zmiňuje fakturu za promo, kterou následně opravdu poslal na adresu labelu GOOD.

You’re welcome. 🦉

A post shared by champagnepapi (@champagnepapi) on

O několik dní později Pusha odpovídá monumentálním disstrackem Story of Adidon, kde se nevybíravě obouvá do několika kostlivců v Drakeově skříni. Tvrdí, že schovává nemanželské dítě a vysmívá se nemoci jeho producenta 40. Poté, co Drake v předchozí skladbě zmínil Pushovu snoubenku, opětoval rapper opravdu tvrdou salvu. V pozdějším rozhovoru Pusha ještě dodal, že Drake plánoval odhalit svého syna světu při příležitosti představení kolaborace se značkou Adidas a z několika stran jsme se doslechli, že tímto Pusha fakticky celou spolupráci pohřbil.

Bylo toho opravdu hodně, ale v nejnovějším rozhovoru pro Vanity Fair se Pusha vyjádřil, že vše už je (doufejme) u konce:

Proběhly tyhle konverzace a pokud vím, je po všem. Jsem připravený vrátit se k hudbě. Nakrmit svou základnu fanoušků. To je pro mě vždy ta nejdůležitější věc.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě