Desert X 2019: Nový ročník unikátního festivalu umění právě začíná


Armando Lerma, Desert X

Outdoorové pop up galerie si získávají čím dál tím víc fanoušků. A výjimkou není ani Desert X. Čím se ale od ostatních liší? Na náměstí, v parku nebo na nádraží byste ji hledali těžko. Návštěvníky totiž láká do pouště. Právě ta pořadatele inspirovala svou nehostinností a pustinou. Letošní ročník je k vidění v údolí Coachella Valley u Palm Springs v Kalifornii, a to od 9. února až do 21. dubna.

Globální témata

V roce 2015 tento netradiční festival založila charitativní organizace Desert Biennial, a 501 (C) s cílem upozornit prostřednictvím vystavených děl začínajících umělců na globální problémy, jako jsou změna klimatu, přistěhovalectví nebo závislost na hazardních hrách. Toho byl důkazem první ročník, který se konal na stejném místě v roce 2017, a jinak tomu není ani na letošním festivalu Desert X.

Možná jste to před dvěma lety stačili zaregistrovat. Tuto událost proslavil po celém světě hlavně mladý umělec Dough Aitken, který pro tuto příležitost navrhl a postavil typický americký domek připomínající obydlí rančerů. Čím se ale lišil, bylo to, že byl ze všech stran potažený zrcadly, což nabízelo návštěvníkům nevídaný pohled. Ve sklech se odrážela okolní poušť i hory nebo obloha. Byla to famózní podívaná. A ta nás čeká i letos. Na fotografii letošního domu se můžete podívat ve fotogalerii.

Na co se můžete těšit?

Pokud se chystáte procestovat v následujících měsících USA a ve vašem cestovním itineráři je také Kalifornie, určitě si tuto unikátní událost nenechte ujít. K vidění budou specifická díla od renomovaných i začínajících mladých umělců, jako jsou například texty promítané na okolní hory, obrovské oranžové monolity, virtuální a rozšířená realita umělkyně Nancy Baker Cahill, díky které uvidíte zajímavé vizuální objekty zasazené do okolní nehostinné krajiny, a mnoho dalšího. Najdete tu také díla spisovatelů, hudebníků nebo třeba architektů, jako jsou Cecilie Bengolea, Pia Camila, Johna Gerrarda, Juliana Hoebera, Cinthie Marcelle, Kathleen Ryan, Gary Simmons nebo Chris Taylor a mnoho dalších.

Před návštěvou si navíc můžete stáhnout speciální appku do vašeho iPhone (je pouze na App Storu), kterou vytvořili studenti střední školy v Palm Desert. V ní najdete nejen mapu vystavovatelů, ale také jejich medailonky. Můžete si tak nejen o jejich dílech, ale i o nich samotných nastudovat něco předem. Více informací o výstavě najdete na jejich Facebooku nebo Instagramu, kde už se objevují první vlaštovky z letošního ročníku.

Čím je Coachella Valley tak jedinečné?

Proč si pořadatelé vybrali toto místo, má mnoho důvodů. Coachella Valley je pouští, která je obklopena jedněmi z nejvyšších vrcholů USA, dlouhou dobu bylo posvátným místem a domovem indiánských kmenů a teď se sem sjíždí milovníci přírody ze všech koutů světa, kteří zde kempují, vydávají se sem za pěší turistikou nebo si jdou zahrát golf.

Navíc nedaleké Palm Srings je domovem mnoha celebrit a místem, kam jezdí řada z nich na dovolenou za odpočinkem. Pokud se sem vydáte, můžete tak přespat v kempu, ubytovat se v některém z luxusních moderních hotelů nebo si dokonce můžete pronajmout některý z luxusních ikonických domů, které obývaly známé osobnosti jako například Frank Sinatra nebo Elizabeth Taylor.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli