Velkoformátové intenzivní dobrodružství. Jak si stojí komiks Tomb Raider Archivy S.1? (Recenze)

Velká prsa, vlasy do copu, krátké kraťásky a za pasem dvě bouchačky. Kdo by podle tohoto popisu nepoznal legendární Laru Croft? Lara k nám poprvé zavítala v roce 1996 v podobě herního titulu Tomb Raider a většina z vás ji zná kromě několika videoher i jako hrdinku celovečerních filmů v hlavní roli s Angelinou Jolie. Ale možná jste doposud ani nevěděli, že existuje také komiksová série, plná dalšího dobrodružství.

A právě na komiksovou verzi této krásky se zaměřilo nakladatelství Comics Centrum a k dvacetiletému výročí této bojovnice si pro nás připravilo velice speciální záležitost. Tou je soubor komiksů, konkrétně sešitů 1-15, jenž vyšly v letech 1999-2001. Archivy S.1, jak se kniha jmenuje, vyšla za velkou louží v roce 2016 a nyní přichází na náš trh s českou lokalizací.

Hned ze začátku je nutno podotknout, že se jedná o knihu velkoformátovou. Rozhodně tedy nepočítejte s tím, že si ji vezmete do batohu někam na cesty, nebo že ji budete držet v posteli nad hlavou (pokud tedy nechcete spojit usínání s posilováním). Po prvním otevření knihy vás uvítá předmluva od Andyho Parka. V ní se dozvíte spoustu zajímavých věcí, například jak se Andy dostal ke kreslení komiksu Tomb Raidera nebo co pro něj Lara znamená.

Kromě prvních patnácti sešitů a úvodního slova Andyho Parka naleznete v knize také velkou galerii obálek a komiks, který doprovázel vydání vůbec prvního herního Tomb Raidera. SEGA v roce 1996 vydala krátký příběh v britském časopisu Mean Machines a vy ho naleznete v knize lokalizovaný do českého jazyka.

V jednotlivých sešitech se Lara honí po vzoru Indiana Jonese za bájnými poklady. Víc než poklad je ale většinou zajímavější průběh výprav. Ty se odehrávají na exotických a krásných místech – prostě radost číst. Tady je nutno vychválit spolupráci Andyho Parka a Dana Jurgense, jenž měl na starosti scénář. Komiksovou sérii Tomb Raider se jim podařilo odpálit opravdu výtečně a zajímavé příběhy jdou ruku v ruce s poutavou kresbou.

Čtení prvního svazku archivů není nijak náročné a zvládne ho i mladší čtenář. Lara je zkrátka skvělý oddychový komiks. Jen krásná kresba a pořádná akce! Navíc zpracování knihy Archivy S.1 je luxusní. Obří pevná vazba se bude naprosto vyjímat ve vaší knihovně. Potěší i příznivá cena, jelikož Comics Centrum doporučuje 1.300,- Kč, ale na jejich stránkách lze knihu zakoupit za 910,-Kč, což je naprostý unikát na tento formát.

Závěrem jedno důležité upozornění. Pokud ještě Archivy S.1 nemáte, moc dlouho neotálejte. Už nyní pracují v nakladatelství Comics Centrum na překladu knihy Tomb Raider Archivy S.2. Předpokládané vydání je na konci října, tak abyste jedničku stihli přes léto vůbec přečíst.

architektura bike cestování design fashion filmy fitness fotografie hudba komiksy lifestyle MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie výstavy zdravě