Zapojte se do boje za čistější města bez nedopalků od cigaret


V České republice je 2,3 milionu kuřáků, 21 miliard vykouřených cigaret a naproti tomu kontrast v podobě obrovského nedostatku košů s popelníky. Logickým vyústěním jsou pak všudypřítomné hnusné vajgly povalující se na zemi. Tato situace není lhostejná iniciativě Bezvajglu, která aktuálně na crowfundingové platformě Hithit představuje nový produkt, jenž pomůže snížit znečištění měst nedopalky od cigaret až o 25%.

„Cigaretové nedopalky obsahují stovky karcinogenních látek a radioaktivní polonium 210, které je 250 000 krát jedovatější než kyanidy. Spolknutí vajglu může dokonce způsobit ochrnutí malého dítěte. To jsou skutečnosti, které jsou pro nás naprosto děsivé. Ruku v ruce s nedostatkem košů s popelníky a popelníků ve veřejném prostoru nás vyburcovaly k tomu vyvinout vlastní popelník,“ vysvětluje původ nápadu Petr Kukla, CEO Bezvajglu.cz.

Ke kavárně i na zahradu

Petr Kukla a jeho tým si před 3,5 lety předsevzal, že vyčistí přírodu, města i dětská hřiště v České republice od nedopalků. Cesta, kterou zvolili, je ukázat široké kuřácké veřejnosti možnost, jak pohodlně, ale zodpovědně zatočit s vajgly. Na český trh přivezli rovnou několik druhů kapesních popelníčků, které se hodí pro každou příležitost – na pláž, na cesty i pro běžné denní pochůzky. Nyní přichází s novinkou do veřejných prostor.

Jedná se o popelník pouze na vajgly s vtipným názvem Bouda na špačka. Malý otvor a jeho úplná těsnost zaručuje, že se do něj nedá vhodit nic jiného než nedopalky. Díky tomu nemůže dojít ke vznícení. Popelník má velice široké využití, je možné ho umístit na hudební festivaly, do parků, měst, na dětská hřiště i do restaurací, barů, kaváren nebo třeba na zahradu.

Smart verze

„Chtěli jsme vymyslet něco, co nebude z Číny, co bude chytré, vtipné, české a bude to fungovat správně,“ popisuje Kukla. K tomu, aby popelník spatřil světlo světa v plné kráse, v tuto chvíli chybí potřebné finanční prostředky. Ty se iniciativa Bezvajglu.cz snaží získat prostřednictvím sbírky na crowfundingovém serveru Hithit.cz.

„Za získané peníze bychom rádi dotáhli technické řešení popelníku k dokonalosti, vyrobili ho z nerez oceli a dodělali k němu mobilní a pevný stojan. Pokud se povede vybrat více peněz, uděláme popelník ve verzi smart, který po naplnění odešle sms, že je třeba vyprázdnit,“ dodává Petr Kukla.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli