Před 50 lety začal festival Woodstok, který změnil svět


Woodstock

Woodstock, celým názvem Woodstock Music & Art Fair s podtitulem An Aquarian Exposition: 3 Days of Peace & Music, byl hudební festival konající se ve Spojených státech amerických jihozápadně od stejnojmenného městečka. Jeho první ročník proběhl od pátku 15. srpna do pondělí 18. srpna 1969. Dnes tedy slaví padesátileté výročí.

Klíčový okamžik

První ročník festivalu byl považován za jeden z největších a klíčových okamžiků v historii populární hudby. Časopis Rolling Stone jej zařadil mezi padesát momentů, které změnily historii rock and rollu.

Za zakladatele festivalu jsou považováni Michael Lang, John P. Roberts, Joel Rosenman a Artie Kornfeld. Festivalu se zúčastnilo mnoho legendárních umělců a kapel, jako byli jako Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jefferson Airplane, The Who, Carlos Santana nebo Country Joe and the Fish.

Volný vstup

Organizátoři původně odhadli počet účastníků na šedesát tisíc, ale v předprodeji se prodalo více než 180 000 vstupenek po osmnácti dolarech a na místo konání festivalu vyrazilo okolo milionu lidí. Silnice v okruhu dvaceti kilometrů  od festivalové louky byly zcela ucpány, mnoho návštěvníků uposlechlo výzev policie a vrátilo se domů.

Nakonec se na festival dostalo podle oficiálních zdrojů přes 400 000 lidí. Vzhledem k nečekané záplavě diváků pořadatelé rezignovali na kontrolu vstupenek a vyhlásili volný vstup na festival.

Smrt i narození

Akce byla poznamenána letními bouřkami, které proměnily festivalový areál v bažinu. Panoval chaos, nedostatek jídla, pití a hygienických zařízení, improvizovanou samosprávu organizovali příslušníci komuny Hog Farm, díky nimž se podařilo zabránit nejhoršímu.

Během festivalu zemřeli dva účastníci, jeden na předávkování drogami, kterých tam podle všeho byl dostatek, a jednoho ve spánku přejel traktor. V průběhu akce se ale také narodily dvě děti. Woodstock se zapsal do historie nejen jako fenomenální festival plný hudby, drog a všeobecné lásky, ale i jako protest hippies, kterých na festivalu byly tisíce, proti válce ve Vietnamu, která tenkrát zuřila, a proti konzervativním hodnotám.

Svoboda, hudba a láska napořád

Ačkoli na samotném festivalu pořadatelé prodělali, značné příjmy měli z prodeje trojdeskového kompletu písní z festivalu Woodstock: Music from the Original Soundtrack and More a dokumentárního filmu, který natočil Michael Wadleigh a za nějž dokonce obdržel Oscara pro nejlepší dokument. Festival taky inspiroval interprety, například zpěvačku Joni Mitchell, aby složila píseň Woodstock (vskutku originální název), a skupinu Mountain k písni For Yasgur’s Farm.

Woodstock žije dál. Nejen v srdcích těch, kteří tam byli, ale i těch, kteří by to rádi zažili. V roce 2009 natočil režisér Ang Lee hudební komedii s názvem Zažít Woodstock, která pojednává o tomto hudebním festivalu. V roce 2008 bylo na místě konání festivalu zřízeno muzeum. Woodstock je dodnes symbolem svobody, hudby a lásky.






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli