Walkman slaví 40. narozeniny a čeká nás nová generace!

Walkman

Co nejlepšího se může nějaké společnosti a jejímu produktu přihodit? Krom pohádkových zisků asi ta chvíle, kdy se z názvu výrobku stane termín žijící svým vlastním životem. Znáte to, takové slovo džíp dnes platí za označení prakticky pro jakékoliv větší osobní auto, nikoli jen ta z výrobní linky společnosti Jeep. A podobný úspěch má za sebou i společnost Sony, která před čtyřiceti lety dala vzniknout fenomenálnímu Walkmanu.

Světový převrat

Původní walkman přehrával výhradně kazety a byl uveden do prodeje 1. července roku 1979. A v Sony na tohle velké výročí tedy rozhodně nezapomněli. Na počest přehrávače vzniklo oficiální vzpomínkové video a doprovodná výstava, která probíhá v hubu společnosti v tokijské čtvrti Ginza. Exhibice dostala název #009 Walkman in the Park a je tam více než 230 modelů přehrávače. A letos bychom se měli dočkat hned dvou modelů nové generace Walkmanů.

Už první model přehrávače představoval celosvětový obrovský úspěch. První verze z roku 1979 nesla označení TPS L2 — a po celém světě se jí prodalo více než 420 milionů kusů. To je neuvěřitelné číslo, že? Pozdější walkmany si kromě s kazetami i s dalšími hudebními formáty, a nakonec i s moderními soubory MP3. Walkman a Sony prostě už navždy změnili tvář poslechu hudby.

Nová generace

Společnost Sony aktuálně oznámila dva nové modely — Sony NW-A100TPS a Sony NW-A105. Vzhledem k tomu, že kazety už ale neplatí za mezinárodní standard ve světě hudebních médií, v Sony přístroje samozřejmě pořádně upgradovali. Oba modely tak poběží na operačním systému Android a budou vybaveny také moderním digitálním zesilovačem typu S-Master HX. Výsledný zvuk by tak měl být opravdu křišťálově čistý.

Přístroje budou vybaveny portem USB-C a jejich úložná paměť bude 16 GB. Chybět nebude ani možnost připojení na Bluetooth. Obě zařízení rovněž budou ozdobena speciálními ornamenty, které budou znázorňovat právě čtyřicáté výročí Walkmanu.

Drahá sranda

Zatím sice neznáme oficiální ceny, v kuloárech se ale šeptá něco o rozmezí 400 až 599 amerických dolarů za kus. Hračka to tak opravdu nebude právě nejlevnější. Škoda, že se v Sony nepokusili staronovou platformu propojit třeba se streamovacími službami, které v dnešní době prakticky udávají tempo hudebního průmyslu po celém světě.

Fenomén Walkmanu ale očividně ještě nepatří do starého železa. Otázkou ovšem zůstává, zda se jedná jen o takovou menší raritku při příležitosti jubilejního výročí, nebo jestli se dalších modelů dočkáme třeba i v budoucnu. Co myslíte vy?

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě