Školní projekt za miliardy aneb dlouhá cesta Snapchatu


Snapchat spočívá v okamžiku, jak sám autor aplikace Evan Spiegel několikrát uvedl, že můžete zachytit daný moment a okamžitě ho sdílet se svými přáteli. Ale to vy určitě znáte. Chceme vám ukázat, jak tato sociální aplikace vznikala a jak se ze školního projektu stal úspěšný byznys v hodnotě několika miliard dolarů.

Sláva

Je rok 2011, nacházíme se v Kalifornii, konkrétně na Stanfordské univerzitě, kde na oboru produktový design studuje jednadvacetiletý Evan Spiegel. Evan tehdy přišel s myšlenkou na Snapchat, které se většina jeho spolužáků vysmívala. Nikdo tehdy nemohl tušit, že díky této myšlence se stane jedním z nejmladších miliardářů světa.

Evan tedy na poprvé moc úspěchu nesklidil, ale ještě téhož roku se dává dohromady s Bobbym Murphym a Reggie Brownem, kterým se jeho nápad na aplikaci zamlouval. Netrvalo dlouho a spustili do světa první prototyp, aplikaci, která nesla název Picaboo. Ani ne za pár měsíců aplikace dostala oficiální název Snapchat, jak jej známe dnes.

Snapchat se však dostal do podvědomí až v roce 2012, kdy se tomu Evan začal naplno věnovat. Popularita Snapchatu rychle rostla. Ještě tenýž rok přesáhl Snapchat hranici milionu uživatelů za den a uživatelé přes něj poslali více než dva miliony fotek denně. Aplikace se rychle rozrostla téměř po celém světě a znal ji skoro každý. Rychlý úspěch aplikace se ukázal i na účtě Evana Spiegela, který díky ní získal nemalé částky. Bohužel sláva Snapchatu však netrvala věčně…

Stále to ubývá

Za pár měsíců po spuštění aplikace na trh znal Snapchat skutečně každý mladý člověk. Denně přes něj kolovaly miliony zážitků v podobě fotek a videí. Jednu dobu byl Snapchat jednou z nejpoužívanějších aplikací. Brzy však podobný princip převzaly i jiné sociální sítě, kterým přišel nápad zachycení okamžiku skvělý, a to konkrétně Facebook a Instagram, které v podstatě zkopírovaly funkci na stories.

Několik milionů uživatelů začalo opouštět aplikaci Snapchat a přestěhovalo se na Instagram, kde jejich stories mohlo zhlédnout mnohem více lidí. I když Snapu ubývali fanoušci, tak v USA byl stále číslem jedna mezi sociálními sítěmi, ale ani to nevydrželo dlouho.

Postupem času Snapchatu ubývalo víc a víc uživatelů, ale i přes tuto skutečnost vydělal Evan Spiegel za rok 2017 více než 630 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 16 miliard korun. Evan se tak stal jedním z nejmladších miliardářů světa. Bohužel statistiky Snapchatu jsou kvůli ostatním sociálním sítím horší a horší. I když má stále Snapchat svoje skalní fanoušky, už to není, co bývalo.

Změna je život

Spiegel řekl, že Snapchat zachrání velká změna, která přitáhne co nejvíce lidí. Po neúspěšných pokusech o zachránění se rozhodl Evan o radikální změnu celého designu samotného Snapchatu.

Také řekl, že si myslí, že Snapchat by měl cílit na mnohem starší uživatele. Proto se v následujícím roce dočkáme hned několika aktualizací, který by měly celý koncept aplikace změnit. Evan tvrdí, že se rozhodně máme na co těšit. Nám zatím nezbývá nic jiného, než čekat, s čím přijde.

My pevně věříme, že má ještě Snapchat co říct a v následujícím roce se dočkáme spousty novinek. Co myslíte vy, dokáže Snapchat získat zpět svou slávu?






architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli