Seznamte se s mistrem zasněžování. Dělá to už 40 let


Mistr zasněžování

Zimní sezona v Jižním Tyrolsku už běží (skoro) naplno. Vypadá to jako samozřejmost. Ale za skvěle upravenými sjezdovkami (nejen) v Eggentalu stojí hodně práce a důvtipu. Jak potvrzuje příběh Georga Eisatha.

Začátky

Právě on měl někdy před čtyřiceti lety v rukou, respektive z nich vyšlo, první jihotyrolské sněžné dělo. A dnes se zabývá lanovkami v zeleném duchu, a to ve ski resortu Carezza, zavaleném technickým sněhem, z něhož vytváří ty nejlepší koberce na sjezdovkách.

Svá první sněžná děla navrhl v osmdesátých letech minulého století jako alternativu k zahraničním vrtulovým strojům pro výrobu sněhu jižně od Alp. V roce 1990 spolu s Walterem Riederem a Erichem Gummererem založili společnost TechnoAlpin a velmi brzy se stali lídry v oblasti technického zasněžování. On sám potom “převlékl dres” a nedaleko svého domova mezi Nova Levante/Welschnofenem a Karerpassem v údolí Eggental koupil většinu licencí na lanovky v tehdy chátrajícím středisku.

40 milionů eur, 40 kilometrů sjezdovek

Od té doby tam zainvestoval přes 40 milionů eur do zcela nových systémů zasněžování, lanovek, vleků a sjezdovek. A resort pojmenoval Carezza. Na vrcholu nedalekého masivu Rosengarten možná vládne trpaslík Laurin, ale dole je sněhovým králem Georg Eisath. Na úpatí Latemaru a Rosengarten pečuje o 40 kilometrů sjezdovek už spolu se synem Florianem, bývalým skvělým lyžařem.

„Sněhově bílá krajina je krásná a přírodní sníh je navíc vhodný pro vlhkost při technickém zasněžování. Ale právě umělý sníh je základem zaručené zábavy na sjezdovkách a umožňuje provoz středisek bez ohledu na povětrnostní podmínky,” říká.

Snížení nákladů

Eisath studoval klimatické mapy zobrazující počasí v průběhu mnoha desetiletí a všiml si, že teploty v regionu Latemar vždy výrazně klesají jen asi dva týdny v listopadu. Přesně tam naplánuje čas na výrobu první vrstvy sněhu. První vrstva sněhu se produkuje během chladných listopadových dní, druhá v prosinci a někdy je nutné třetí období zasněžování v lednu. Poté se děla uloží ke spánku až do příští zimy.

„Jakmile „teplotní okno” dosáhne -7 až -12 stupňů Celsia, spustím všech 200 děl s plně automatickým systémem do pěti minut,” ukazuje. Pak běží děla tři až pět dní nepřetržitě. Šířka svahu, množství sněhu a vítr určují, zda se k výrobě používá sněhová pistole nebo sněhová kopí. Výběr vhodného okamžiku znamená potenciální snížení nákladů až o polovinu. Za správné teploty se stejné množství energie použije k výrobě podstatně více sněhu.

Eisath vše přesně sleduje a zaznamenává. Neustále se ptá, co by se dalo zlepšit. Jako vědec. Dnes už má přesnou představu o tom, kolik sněhu musí každá část lyžařského střediska udržet po celou zimu. Pět sněhových rolbiček ošetřuje asi sto hektarů sjezdovek. Pro optimalizaci provozu probíhá GPS sledování a měření hloubky sněhu. Oproti minulosti šetří asi čtvrtinu paliva na stejné ploše. Úspěšný koncept společnosti Eisath získal i cenu Alpines Klimaskigebiet (Sustainable Alpine Ski Resort). Carezza se jako první z italských resortů připojila ke Climate Neutrality Alliance.

Obereggen

Až se vydáte do Carezzy, zastavte se i v nedalekém Obereggenu, přímo pod Latemarem, taky stojí za pozornost. A taky díky svému ekologickému charakteru. Nabízí 48 kilometrů sjezdovek a 18 lanovek včetně nové na Reiterjoch, dva tobogany, snow park a dětskou zónu – to vše v propojení se sousedním Pampeagem a Predazzem.

Úchvatný 360stupňový panoramatický výhled uzříte z horské chaty Oberholz na vrcholu stejnojmenné pisty. A na večerní party pak musíte vyrazit samosebou do nového klubu Locx.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli