Rap culture: The Notorious B.I.G. Malý velký kluk


V naší sérii Rap culture určitě nesmí chybět člověk, který si říkal The Notorious B.I.G. Jeden z nejdůležitějších interpretů, co se rapu týče, by před pár dny oslavil svoje sedmačtyřicáté narozeniny. Byl určitě velkou inspirací pro spoustu lidí z hip hopové branže, a doposud je uváděn jako jeden z nejlepších MC’s vůbec. Jeho život doprovázely drogy, zbraně a hlavně rap.

Nadváha

Biggie, vlastním jménem Christopher Geroger Latore Wallace, se narodil 21. května roku 1972 v černošské čtvrti v Brooklynu. Malý Christoph neměl doma moc velké zázemí, jeho otec opustil rodinu, když mu byli dva roky, a jeho máma pracovala v mateřské škole. To ovšem nebránilo tomu, aby se z malého chlapce stal velmi nadaný žák, který měl výborný prospěch.

Na základní škole také vznikla jeho přezdívka Biggie, a to právě kvůli jeho nadváze. Christopher vždycky obdivoval pouliční gangy a jejich život, vždycky se chtěl mít jako oni a dal si za cíl dosáhnout neuvěřitelného bohatství.

Freestyle rap uprostřed ulice

S vidinou velkého bohatství přišel prodej drog, a to už ve dvanácti letech, ale i v tak nízkém věku si dokázal vydělat velké peníze. Po základní škole nastoupil na technickou střední, ze které byl však v sedmnácti letech vyloučen – kvůli prodeji cracku.

V této době se Biggie občas s kamarády bavil tím, že jen tak na ulici dával freestyle rap, který bavil celé okolí. Bylo mu jasné, že jako dealer se nemůže živit věčně. Došlo mu to hlavně v roce 1989, kdy byl svědkem několika přestřelek a hned na to byl zatčen za nelegální držení zbraně. U soudu vyvázl jen s podmínkou, ale neuběhl ani rok a Biggie podmínku porušil a šel si sednout na devět měsíců do vězení.

První demo

Když vyšel z basy, šel v podstatě rovnou do studia, kde nahrál svoje první demo, které se díky jednomu časopisu dostalo až k P. Diddymu, který v něm viděl obrovský potenciál. Biggie se upsal do nahrávací společnosti, kterou vlastnil právě Diddy.

Christoph nahrál pak několik remixů, ale skutečný zlom přišel až v roce 1994 s jeho prvním debutovým albem Ready To Die, které sklidilo neuvěřitelný úspěch a umístilo se tehdy snad ve všech žebříčcích hitparád. Tracky Big Poppa a One More Chance, kde mu hostovala jeho žena Faith Evans, byly oba platinové a to bez debat zaslouženě.

 

V té době bylo velké ticho před bouří, která přišla v podobě války mezi West Coast a East Coast, která se podle některých stala pro Biggieho osudovou. Součástí této války byly určitě i spory mezi Biggiem a Tupacem, které vyústily v nadávky, přestřelky a disstracky. V roce 1996 Tupaca zastřelili a hodně lidí to přisuzovalo právě Biggiemu a jeho okolí, ale všichni měli na dobu 2pacovy smrti slušné alibi.

Čtyři výstřely

V roce 1997 začal Biggie nahrávat své druhé sólo album s názvem Life After Death jehož vydání už bohužel nestihl… Byl tehdy v Kalifornii, aby se postaral o propagaci alba. Jednoho večera se šel bavit do místního klubu, ze kterého po pár hodinách odjel.

Těsně po půlnoci jeho auto zastavilo na semaforu a vedle něj se objevilo černé auto, ze kterého se ozvaly čtyři výstřely mířené přímo na Biggieho Smallse. Rapper byl neprodleně odvezen do nemocnice, kde však svým zraněním podlehl. Svět tak přišel o další legendu hip hopu.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě