Rap culture: Ol’ Dirty Bastard. Kung-fu a rap


Další díl seriálu Banger.cz Rap culture nebude o nikom jiném než o legendárním členovi Wu-Tang Clanu, který si říká Ol‘ Dirty Bastard (zkráceně ODB). ODB vedl určitě více než zajímavý život, plný rapu, vězení a drog. Takže pár vět o něm bude stát určitě za přečtení. 

Problémové dítě

ODB se narodil 15. listopadu v roce 1968, a to přímo v jedné z nejznámějších částí New YorkuBrooklynu. Jeho pravé jméno je Russell Tyrone Jones a už odmala byl problémové dítě. Jeho rodiče z něj chtěli udělat řádného a spořádaného člověka, který má pěkné chování a vystupování. ODB už ale jako malý kluk trávil čas na ulici, kde dokonce vyrůstal s mladými členy různých gangů, takže byla jen otázka času, kdy se k nějakému gangu přidá.

Russella ale už odmalička neuvěřitelně bavila hudba, a to zejména rap, a co ho také hodně bavilo, byly různé kung-fu filmy, které doslova hltal a nebyl sám. Kdo tohle všechno sledoval s ním, byli jeho bratranci Robert Diggs a Gary Grice. Jak šel život dál, rap jim přirostl k srdci víc a víc a rozhodli se začít s hudbou také. Všichni tři společně v roce 1993 založili legendární skupinu, která nese název Wu-Tang Clan. Název skupiny měli samozřejmě z různých kung-fu filmů, které všichni tři téměř každý den sledovali.

Wu-Tang Forever

Vymysleli si pseudonymy, Robert RZA, Gary GZA a Russell Ol‘ Dirty Bastard. Kluci vzali mezi sebe další kamarády, a to Method Mada, Raekwona, Ghostface Killaha, Inspectah Decka, U-Goda a Masta Killa, což znamená, že se Wu-Tang Clan rozrostl o dalších šest členů. Ještě ten stejný rok skupina vydala první společné debutové album s názvem Enter the Wu-Tang (36 Chambers), které se považuje za nejlepší, co se týče devadesátých let a stalo se jejich ikonou. Pro skupinu byly typické vysamplované zvuky právě z různých kung-fu filmů, které můžete na celém albu slyšet několikrát.

Album všem otevřelo brány do světa hip hopu a nahrávací společnosti se doslova prali o to, kde bude Wu-Tang nahrávat. RZA nakonec domluvil takové podmínky, že každý z členů Wu-Tan Clanu může vydávat svoje alba, pod kým bude chtít a kdykoliv bude chtít, čehož všichni členové hojně využívali.

ODB samozřejmě taky a v roce 1995 vydal své nejlepší a nejslavnější album Return to the 36 Chambers: The Dirty Version, kde můžete najít také jeden z jeho největších hitů Shimmy Shimmy Ya, který ho dostal do podvědomí všech fanoušků hip hopové kultury.

Wu-Tang vydali v roce 1997 další album, které se jmenovalo Wu-Tang Forever a sklidilo ještě větší úspěch než to přechozí. Všichni členové Clanu včetně ODBho se těšili veliké slávě po celém světě. ODB pak ještě v roce 1999 vydal svoje druhé sólo album, které se jmenovalo Nigga Please, které sice nebylo tak úspěšné, jako jeho první album, ale také stojí za poslech.

Nedožil se 36 let

Jak již bylo zmíněno, ODB nebyl zrovna nejslušnější člověk na světě. Celý jeho život ho doprovázely drogy, alkohol a různé trestné činy, přestupky a dokonce si párkrát pobyl ve vězení. Po albu Nigga Please se mu to trošku vymklo kontrole a trávil čas převážně s alkoholem a drogami. Účastnil se taky několika přestřelek a byl dvakrát postřelen.

Ve vězení byl hlavně za řízení pod vlivem drog. Jednou byl odsouzen k pobytu v psychiatrické léčebně, ze které utekl a neběžel nikam jinam než rovnou do nahrávacího studia, aby mohl dokončit svoje třetí album. Při nahrávaní se ovšem předávkoval drogami, zkolaboval a na místě zemřel. Ol‘ Dirty Bastard opustil svět 13. listopadu 2004, za dva dny měl oslavit svoje 36. narozeniny a podle slov ostatních členů Wu-Tang Clanu zemřel přesně tak, jak by si přál – ve studiu a na drogách. V roce 2005 vyšlo ještě jeho nedokončené album A Son Unique. Smutné je, že měl třináct dětí (s různými ženami), takže ty zůstaly bez otce.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli