Proč Apu mizí ze Simpsonových? Kvůli kontroverzi

Ano, je to pravda. Legendární Apu má jednou provždy zmizet z kultovního seriálu Simpsonovi. Indický prodavač z lokálního krámu Kwik-E-Mart se přitom na televizních obrazovkách pravidelně objevoval dvacet let a stal se jednou z nejvýraznějších vedlejších postav z celého seriálu. Co tedy jeho tvůrce k tak radikálnímu kroku vedlo? Inu, byla to kontroverze okolo Apuova původu.

Stereotypy

Všechno údajně začalo tím, když dokumentarista Hari Kondabolu uveřejnil v roce 2017 své nezávislé dílko trefně pojmenované jako The Problem With Apu. V tomto dokumentu jeho tvůrce poukazuje na to, jak nejrůznější Apuovy charakteristiky a události kolem jeho postavy aktivně pomáhají posilovat zažité stereotypy vůči indické menšině ve Spojených státech. Jedním z největších hřebíků do Apuovy pomyslné rakve se také měla stát skutečnost, že jej dabuje herec Hank Azaria, který je sám bílé pleti.

Tvůrci Simpsonových ale možná stáhli kalhoty, když brod je ještě daleko. Určitě není na místě zpochybňovat fakt, že jakékoli rasové předsudky, stereotypy a další nešvary dnešní společnosti nejsou správné, ale když vše budeme řešit tak, že problém vlastně zameteme pod koberec, nedáme vlastně kritikům nakonec za pravdu? Internetové diskuse okolo Simpsonových jsou nyní místem, kde to opravdu vře. Fanoušci většinou nemohou takovému kroku uvěřit.

Sám Kondabolu se vyjádřil ve smyslu, že tohle rozhodně nechtěl. Apu je pro Simpsonovy zásadní postavou a je poněkud smutné, že právě seriál, který si dlouhá léta svým neotřelým způsobem dělal legraci z různých klišé, ale zároveň i chytře poukazoval na společenské problémy, nyní své kritiky řeší takovým způsobem. My budeme doufat, že třeba ještě není všem Apuovým dnům konec.

architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě