Příběh české značky: Odivi. Je návrhářství opravdu dream job?


V něžné rusovlásce by na první pohled hledal vášnivou cestovatelku, která nejradši nosí hadry ze sekáče a spí pod širákem, málokdo. Návrhářství je ale jen zlomkem aktivit, kterým se Iva Burkertová, zakladatelka českých módních značek ODIVI a SOBJE, během roku věnuje.

Iva tíhla k módě už na základce. Ačkoli nenastoupila hned na střední oděvní školu, ale studovala na gymnáziu, díky skvělé profesorce umění, která v ní viděla talent, začala realizovat první přehlídky již během studia střední školy. Následovala Vyšší odborná škola oděvního návrhářství, ze které ale odešla společně s kamarádkou Kristýnou, protože je přestala obohacovat. Rozhodly se začít pracovat samy na sebe. A tak vznikla v roce 2007 značka Odivi (Od Ivy).

První nositelka streetwearu

Protože Iva od mala hodně sportovala, vycházely její první módní kousky právě z potřeby nosit něco pohodlného. „Paradoxně jsem streetwear začala dělat v době, kdy ho tady nikdo ještě nedělal. To si všichni klepali na čelo. Teď tím ale celý svět najednou hrozně žije a už je OK jít na přehlídku v teniskách. Je zajímavé, že se ty světy teď takhle sešly,“ říká Iva.

„Loni to bylo deset let, co Odivi funguje, a s tím byla spojená také desátá přehlídka, kterou jsme měli v rámci pražského fashion weeku. Vybrali jsme ty nejlepší momenty, nejoblíbenější kousky, které jsme za těch deset let vytvořili a inspirovali se z nich. Nápady jsme různě pospojovali a dali v nových souvislostech dohromady. Tak vznikla kolekce Essentials. Nová kolekce se ale skládá z dalších dvou částí. Jednou z nich jsou modely, které vznikly ve spolupráci se značkou Rap, která je zaměřená na streetwear. A poslední část tvoří denim, obleky a další vintage kousky od WIN WIN love. Myslím si, že už je na světě dost věcí a není potřeba je znovu vyrábět. Proto jsme vymysleli takový návod, jak si doma staré věci úplně jednoduše upravit po svém, a to za pár šupů,“ říká Iva.

Po přehlídce hurá do dalšího projektu

To, že je Iva živel, dokazuje každým dalším nápadem. Jakmile skončil blázinec kolem fashion weeku, nelenila a vrhla se do dalšího projektu. Na podzim proběhl ples.

„S kamarádkou Terkou, se kterou pracuji ještě na svojí druhé značce SOBJE, která je zaměřená na společenské a svatební šaty, jsme si řekly, že bychom konečně taky mohly vyrazit někam na ples. Jenže jsme žádný ples, který by se nám líbil, neobjevily, a tak jsme se rozhodly, že si uděláme vlastní. Nechápu, jak se to vždycky stane, ale když mě takhle něco napadne, tak do toho zblázním spoustu lidí kolem sebe a pak to vážně zrealizujeme. Takže jsme necelé tři týdny po fashion weeku měli na Nové scéně Národního divadla velký maškarní bál plný masek, vystoupení a skvělých DJ’s. Teď si ale uvědomuji, že bych se měla na chvilku uklidnit a uvědomit si, jaké mám vlastně priority. To moje postižení si vymýšlet pořád něco dalšího, mě nějak semlelo a říkám si, že bych se taky mohla třeba jen tak v klidu vozit po Praze tramvají a pozorovat okolí,“ říká Iva.

Neustále na cestách

Kdo Ivu zná, ví, že nevydrží dlouho na jednom místě. Protože není úplně plážový typ, a to nejen kvůli světlé barvě pleti, která se na sluníčku rychle spálí, tráví většinu dovolených v pohybu. A právě v zahraničí se snaží pronikat s Odivi.

„Měli jsme nějaké pop-upy v Chicagu a Singapuru a dělali jsme velkou zakázku v Saúdské Arábii. Vytvořili jsme speciální kolekci 42 outfitů přímo pro jejich trh, což byla výzva. Nejdříve jsme letěli kolekci nafotit a pak jsem si říkala, že je super, že už to máme za sebou. Jenže jsem si neuvědomila, že objednávky teprve přijdou a měli jsme tři týdny na to vytvořit asi 500 kusů oblečení a doplňků, které jsme nikdy nedělali. Jeli jsme nonstop, pořád věci balili do krabic a pak posílali. Nakonec to ale dobře dopadlo a vše jsme stihli. Do budoucna bych chtěla proniknout do zahraničí více, ale jen s pár produkty, které budou nadčasové a budeme je moci dostat do více obchodů,“ vysvětluje Iva.

Nedávno se pro změnu vrátila z Říma, kam byla pozvaná jako designérka za Českou republiku a prezentovala své oblečení. „Původně jsem chtěla jet s novou kolekcí, ale nakonec jsem si řekla, že bych mohla předvést nějaký mix z posledních kolekcí, aby to bylo zase v novém světle. A teď jsme byli v New Yorku. Dostala jsem letenku od přítele k Vánocům. Pokaždé, když někam jedu, snažím se k tomu připojit něco pracovního. Takže jsem se tam podívala po nějakých koncept storech a udělala si nové kontakty. S holkami jezdíme také hodně na výlety do přírody a vždycky s sebou taháme věci na focení. Jako například v létě, kdy jsme jely na expedici na Island a vláčely s sebou dvanáct bund. Takže to byl takový výlet dvanácti bund. Ale máme z toho fakt krásné fotky, takže to bylo bezva,“ směje se Iva.

Je to dream job?

Lidé, kteří se chodí podívat na přehlídky v rámci fashion weeku mají úplně jinou představu o tom, jak módní návrháři fungují. „Když se všichni baví na party, my vozíme tašky plné věcí sem a tam a pak jsme do 4h do rána v aťasu a ještě tam v tom bordelu přespíme. Ono to zní hezky. Když se lidí zeptáš, co je vlastně dream job, tak často řeknou, že módní návrhář. Každý si to představuje úplně jinak. Pak do toho ale nahlédnou a zjistí, že je za tím spousta dřiny,“ říká Iva.

Pozvánka

V ateliéru Odivi se pořádají několikrát do roka sample sales, kdy si můžete pořídit jedinečné kousky za zlomek ceny. Je to takový second hand s originálními věcmi. Některé byly ušité pouze pro přehlídku a více se jich nevyrobilo.

Levněji pořídíte také věci, které už si prošly focením, jsou lehce zničené nebo nošené. Kdybyste se chtěli na takový second hand podívat a něco zajímavého si vybrat, vyrazte 24. května do ateliéru ODIVI, který najdete ve SmetanaQ na Smetanově nábřeží.

Co o Ivě a Odivi možná nevíte

  1. Za značkou Odivi nestojí Iva sama

„Odivi dělá celá spousta lidí. Není možné, aby to zvládl jeden člověk. A je skvělé, že co si usmyslím, s tím si hrajeme. Všechno, co děláme, je o energii nás všech. V Čechách trošku trpíme tím, že v tomto oboru nemáme ve firmách nějakou jasně danou strukturu. Je to spíš o tom návrháři. Nejsou tady odborníci nebo investoři na to, aby se sestavil celý tým. Proto to funguje na nějakém nadšení lidí, kteří jsou okolo nás,“ vysvětluje Iva.

  1. S kamarádkou vytvořila kolekci oblečení na jógu

Protože se Iva nemá dle svých slov moc od koho učit, snaží se spolupracovat s lidmi, kteří jsou z jiné branže. Příkladem je spolupráce s jógovým studiem Yoga Movement, které patří její kamarádce Adéle. „Dlouho jsem chtěla udělat nějaké sportovní věci, ale nebyl na to prostor. Áďa žila nějakou dobu v Singapuru, kde jsem za ní byla, a tam vznikl nápad vytvořit v Praze jógové studio a společnou kolekci. Původně jsme hledaly prostory, které bychom mohly mít společně, ona v nich měla jógu a já ateliér, ale nakonec našla krásné místo, kam bychom se obě nevešly. Tak jsme se pustily do přípravy společné kolekce. Přizvala jsem ještě svého bývalého kluka z Holandska, který působí v Haagu a věnuje se grafice. Vytvořil pro nás print, který je teď vidět na dvou kouscích oblečení, a chceme s ním pracovat dál. Skvělé na té kolekci je to, že v jiném stylingu mohou věci fungovat i na běžné nošení nebo si je můžete vzít na běhání či tanec.

  1. Kdyby nebyla návrhářkou, tak by se věnovala…

„Protože trpíme tím, že pořád taháme hromadu věcí z místa na místo, ráda bych si hrála s myšlenkami a pomáhala druhým. Asi bych dělala nějakou kreativní ředitelku. A pak by mě bavila ještě druhá věc, která s tím taháním věcí je ale zase spojená, a to je interiérový design. S kamarádkou přemýšlíme nad jedním projektem. Všimly jsme si, že když někdo navrhuje dům nebo byt a interiér, neřeší ho do těch posledních detailů, ale lidé si pak prostor vybaví svými doplňky. A mně by se líbilo jim tam dát na výběr z věcí, které mají nějaký příběh, vytvořili je zajímaví designéři. Ať už to bude obraz nebo mýdlo. Mělo by to lidi obohatit a měli by si věcí více vážit. Právě takové detaily jsou podle mě moc důležité,“ dodává Iva.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli