Od outdooru k módě: Víte, že Leeda začínala u spacáků?


Možná si někteří z vás pamatují spacáky nebo péřové bundy a outdoorové oblečení značky Leeda. Nebo taky ne a máte značku Leeda spojenou s originálními designovými kousky. Že vám tyhle dvě věci nějak nejdou dohromady? Přitom ale souvisí.

Leeda se skutečně dříve zaměřovala na outdoorové, zejména péřové oblečení a její název se vyslovoval s “é”. Její jméno vycházelo z řecké mytologie a příběhu o Lédě a labuti.

“Tehdy tady takové věci nikdo jiný nevyráběl, takže když jste měli doma spacák, byl určitě od nich. Já ho mám dodnes. Dělali opravu kvalitní věci a sponzorovali i horolezce. Jenže výroba probíhala v Čechách a v momentě, kdy sem přišly nadnárodní společnosti, nebyli schopni se jim nabízenou cenou vyrovnat a  klientů ubývalo,” vypráví příběh značky Leeda Lucie Kutálková.

Foto: Anežka Horová - LEEDA Dark and Bright

“Já jim tenkrát pomáhala jako designérka a tehdy jejich majitelku napadlo, že bych na ně mohla navázat. Leeda byla jejím dítětem, které si vychovala od malička a bylo jí líto nechat ji zaniknout. Takže mi značku včetně prostoru nabídla, což bylo zásadní, protože já byla tenkrát po škole a získat hned obchod, navíc rovnou na Praze 1, bylo téměř nemyslitelné,“ vzpomíná na začátky designérka a dnešní majitelka Leedy Lucie Kutálková.

Psal se rok 2003 a bylo jich pět, přestože dnes se skrývá za značkou Leeda pouze Lucie. Převzali firmu i s obchodem, změnili koncepci a začali tvořit úplně novou tvář Leedy. Tři z nich po necelém roce odešli a zůstaly pouze dvě – Lucie Trnková a Lucie Kutálková.

„S Luckou jsme udělaly nejvíc práce. Dělaly jsme kolekce s příběhem, měnily interiér obchodu, zažily spoustu legrace. Když jsme začínaly, bylo minimálně obchodů s oblečením od lokálních designérů. Fungovala tady Klára Nademlýnská, Denisa Nová a Taťána Kovaříková a to bylo všechno. Tehdy jsme byly z designérů naší generace jediní, kdo měl obchod,“ doplňuje Lucie.

Foto: Radeq Brousil - LEEDA Dejavu a Leeda Kaplicky

Během patnácti let značka dospěla a vybudovala si pevnou pozici na trhu. Dnes u ní nakupují i hvězdy světového formátu, jako jsou Tilda Swinton, Kim Cattrall. Z českých hereček jsou to například Ivana Jirešová, Anna Geislerová nebo Klára Melíšková. Lucie pracuje i na nejrůznějších zakázkách jako stylistka. Oblékala třeba Liv Tyler nebo Prianku Chopra. Úzce spolupracuje také s osobnostmi z oblasti designu, například s grafickým designérem Mariem Corradinim, s nímž vyvíjí nové velkoplošné tisky.

V jejím obchodě najdete i šperky a doplňky od zaběhnutých designérů, jako je Janja Prokič, Markéta Richterová nebo německá designérka Saskia Diez, ale i od začínajících progresivních tvůrců. Ty Lucie s oblibou vyhledává na výstavách, fashionweecích i klauzurách uměleckých škol.

Proč lidé Leedu milují?

Luciina tvorba je charakteristická minimalistickým designem s propracovaným detailem, variabilitou nošení a vysoce kvalitními materiály. Mimo autorskou tvorbu si lze od designérky nechat ušít individuální kousky na zakázku. Výroba probíhá za etických podmínek výhradně v ČR, klade důraz na kvalitu i původ používaných materiálů. Většina látek, ze kterých Leeda šije, pochází z tuzemska, z Itálie nebo Anglie.

Foto: Ben Renč pro ELLE, Lucie Kutálková

Kromě toho také Leeda pomáhá. Lucie Kutálková založila se svou kamarádkou Kateřinou Jungrovou projekt Metráž, který pomáhá ženám, jež se ocitly v tísnivé sociální situaci. “Od začátku se snažím podnikání vést zodpovědně, což znamená i nevytvářet zbytečné odpady, zpracovávat materiály do posledních kousků, a pokud ta možnost je, podporovat lidi ve složitých životních situacích,” říká Lucie.

Kateřina je původně reřisérka a věnuje se i takzvané drama terapii. Hraje s ženami, které se nachází v krizových situacích, divadlo. Už samotný proces zkoušení a následně představení je terapií. “Za podpory neziskové organizace Jako doma jsme začaly jednou týdně pořádat pracovní workshopy. V prvopočátku jsme vyráběly například “kšandy”, jednoduché klipové pásky, které se dají nosit jako náramek, nebo je můžete použít na vytvarování oversize oblečení. V kolekci Leeda byly bestsellerem. Využívaly jsme materiály, které nám zbyly z výroby, recyklovaly jsme je a pošívaly například korálky,“ vysvětluje Lucie.

Produkty, které na workshopech vznikly, prodávaly na Designsupermarketu, LeMarketu a dalších akcích a měly obrovský úspěch. Tyto znevýhodněné ženy samy obsluhovaly, balily věci a prodávaly. I to je pro ně obrovská satisfakce. Dnes se do Metráže pravidelně zapojují další designeři, jako je například Monika Drápalová, a projekt podporují.

Ateliér je v Soukenické ulici a dílny probíhají celý týden. Funguje i e-shop www.metrazdesign.cz. Ve spolupráci s renomovanými designéry vznikají doplňky a móda, které spoluvytvářejí ženy ohrožené sociálním vyloučením, násilím, bezdomovectvím, chudobou a dalšími negativními jevy. Cílem projektu je poskytnout těmto ženám prostřednictvím tvořivé práce podporu, motivaci, know-how a možnost výdělku.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli