Moderní technologie ve službách sportu


sport

Technologický pokrok už zasáhl do všech myslitelných odvětví a poslední dobou se přímo enormním tempem implementuje i do sportu. Člověk si to kolikrát ani neuvědomuje, ale i rekreační sportovci mívají pomůcky, které jim pomáhají zlepšovat výkony. Ať už se jedná o měřiče tepové frekvence, krokoměry nebo běžecké pásy. Doba je taková, že všechny tyto věci už bereme jako samozřejmost, proto se nyní podíváme na technologie, které jsou v profesionálním sportu ještě v plenkách.

Příběh moderních technologií začíná v době, kdy sportovní přenosy začaly nabízet opakované záběry. Od té doby se toho ledacos změnilo, nicméně jedna věc zůstává stejná, a sice neustálý pokrok a vývoj. Postupně přibývaly technologie, které pomáhaly hráčům s tréninkem, rozhodčím s rozhodováním a divákům přinášely větší komfort při sledování svého oblíbeného sportu. Řada přišla i na sázkaře a milovníky hazardu, kteří si nyní mohou vsadit na zápas v reálném čase.

V České republice je velice oblíbené iFortuna sázení, které nabízí spoustu moderních vychytávek a funkcí. Existují ovšem také technologie, které se teprve vyvíjí nebo jsou zatím ve zkušebním provozu. Těmito novinkami máme na mysli například virtuální realitu nebo vstup na stadion bez tiketu, pouze s využitím biometrických údajů.

Virtuální realita trochu jinak

Všichni známe brýle na virtuální realitu, které se staly oblíbenou součástí novodobých počítačových a konzolových her a které slouží i jako pomocník při tréninku vrcholových sportovců. V budoucnu se však počítá s virtuální realitou v reálném čase, kdy si nasadíte brýle a budete mít například možnost stát vedle svých oblíbených sportovců při závěrečné hymně. Jak je to možné?

Ve sportu se objevuje čím dál více kamer, které jsou umístěné kolem celé hrací plochy, ale navíc je mívají na sobě už i hráči. Není žádným tajemstvím, že giganti na poli VR mají ambice vytvořit virtuální realitu v reálném čase. No, řekněte sami, jak by se vám líbilo vidět parádní gólovou trefu z pozice skórujícího hráče?

Zahoďte lístky na utkání, stačí přiložit ruku

V posledních letech jsme zažili boom v oblasti nákupu lístků přes mobilní telefon a jejich verifikaci pomocí QR kódů. Odpadá tak nutnost nosit u sebe papírový lístek, který se snadno zmuchlá a ztratí, kdežto mobilní telefon má dnes přece každý u sebe. Tato relativní novinka už se ale zdá být pomalu zastaralá, neboť v některých zemích již začaly využívat otisky prstů k nákupu alkoholických nápojů, lístků atd. Pravda, všechny tyto snahy jsou teprve ve svých počátcích, neboť masové využití podobných technologií je v současné době těžko realizovatelné, nicméně do několika let se mohou stát nedílnou součástí běžného nákupu v obchodě.

Aby toho nebylo málo, pomalu se rozjíždí i verifikace pomocí obličeje. Každý obličej má totiž jedinečné rysy, podobně jako je tomu u otisků prstů nebo oční sítnice, a v USA to plánují vyzkoušet na sportovních stadionech. Zní to trochu jako orwellovská budoucnost, která je na jednu stranu nesmírně fascinující, ale zároveň vyvolává řadu znepokojujících otázek.

Moderní pomůcky sportovců, je to ještě vůbec fér?

Takřka každý vrcholový sportovec dnes používá nejrůznější vymoženosti a technologie, které mu pomáhají zvýšit výkonnost. Čím dál víc se proto objevují hlasy, které se ptají po tom, zda je takovéto závodění ještě fér. Člověk sice dá do tréninku spoustu energie a síly, ale ve finále jsou to stroje a elektronická zařízení, která mu říkají kdy ubrat a kdy naopak přidat. Mnozí kritici proto láteří, že se ze sportu stává jakási „věda“, která je založená jen na přesných datech a vypočítaných vzorcích.

Často se ti nejlepší současní sportovci neubrání srovnání s těmi, co byli na výsluní před třiceti a více lety. Vesměs z tohoto srovnání vychází lépe hvězdy minulosti, o kterých se nezřídka kdy tvrdí, že by s moderním vybavením předčily své dnešní nástupce. Co si o tom myslíte vy?


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli