Mladé dívky dobývají českou gamingovou scénu a mění stereotyp


Názor, že hraní počítačových her je jen pro muže, už dávno neplatí. Představíme vám tři mladé ženy, které dokazují, že zvládou strategicky splnit misi stejně tak dobře, jako si vytvořit zcela novou identitu pomocí make-upu.

Gaming, gamer, hráč, … tato slova jsou v posledních letech slyšet všude kolem nás. Není pochyb, že gamingové odvětví nabírá popularity. Co už ale tak často slyšet není, je ženský ekvivalent – hráčka nebo gamerka. Přitom světový poměr žen v hráčském odvětví rapidně vzrůstá. To dokazuje i globální studie provedena Mezinárodní asociací herních vývojářů – IGDA, dle které zastoupení žen vzrostlo za poslední tři roky o 9 %. V roce 2021 tak ženy v herním průmyslu činily 30 %, muži 61 % a zbytek bipolární pohlaví. Ani Česko nezůstává pozadu. Důkazem toho jsou i tyto tři dívky, které na české gamingové scéně dominují a ukazují, že se nenechají zastrašit.

Foto: archiv projektu

Lucia „Koki” Brezíková

První ženou, kterou si představíme, je Lucia Brezíková alias Koki. Koki se věnuje hraní asi 5 let a v minulém roce dostala nabídku přidat se do progresivního esportového klubu Entropiq, kde figuruje v týmu Friends & Fellaz. Kromě samotného hraní se Koki věnuje streamingu. Pro vysvětlení, streaming je živý přenos, v gamingu typicky používaný během hraní. Streamer či streamerka komentují děj a komunikují s online publikem.
Ke streamování je tedy třeba i nějaká ta špetka osobního kouzla. Pokud je stream dostatečně zajímavý, začne vznikat komunita fanoušků, díky kterým streameři mohou nabírat na slávě a úspěchu. Koki je jedna z těch, které se v tom daří. Tato mladá Slovenka žijící v Praze je známá pro svůj osobitý styl streamování, a to převážně hry League of Legends. Mimo kvalitní hru, kterou má Koki v malíku, je její přidanou hodnotou také humor, se kterým hru komentuje. Koki je navíc velkou fanynkou cosplay, japonské kultury a ráda propojuje dvě na první pohled nepasující odvětví – gaming a módu. Koki se pomocí make-upu a účesu mění do jiných postav, nejraději těch z anime. K tomu přidá patřičný kostým a občas změní i osobnost, čímž dodá svým videím to správné koření. Krásná, talentovaná a pokaždé trochu jiná, to je Koki.

Foto: archiv projektu

Tereza „itsterez” Herzánová

Pokud si myslíte, že gaming je jen volnočasová aktivita a nemůže být brán seriózně, tato 19letá slečna vám změní názor. Terez Herzánová, která vystupuje pod přezdívkou „itsterez”, je v poslední době jednou z nejprobíranějších streamerek Česka. A není divu, Terez se pyšní tím, že streamuje každý den okolo 8 hodin v kuse. Od pondělí do neděle, zkrátka ještě víc než je klasická pracovní doba, a to už po dobu roku a půl. Díky své vytrvalosti ale sklízí úspěch. Byla zvolena nejoblíbenější streamerkou na platformě Twitch za měsíc květen 2022 a stále roste.

Itsterez nestreamuje pouze hry, ale také svůj osobní život. Streamuje například v kategorii ,,just chatting,” jejíž název vypovídá sám za sebe. Zvládla si tak již v brzkém věku vytvořit silnou komunitu fanoušků, kteří denně čekají, až si zapne kameru.

Foto: archiv projektu

Ljudmila „Miley“ Mikitová

Obstát jako žena v roli hráčky a streamerky je náročné, ale obstát v roli herní analytičky a moderátorky, to je teprve oříšek. Dvacetiletá Pražačka Ljudmila Mikitová, ve světě gamingu známá jako „Miley“, se rozhodla tento stereotyp změnit. Jako herní analytička se věnuje převážně hře Counter-Strike a stále naráží na nesmyslné spory kvůli genderu. „To, že holka komentuje hru, už je docela normální, ale části komunity prostě vadí, když CSko analyzuje holka,” říká Miley v rozhovoru pro SAZKA eLeague. Kromě analyzování a moderování se Miley stále věnuje i hraní. Nedávno složila nový dívčí tým Sigma Mindset, se kterým chce předvést, že i ženy jsou schopny hrát na mužské úrovni.


architektura auta basket bike cestování design fashion filmy fitness fotografie graffiti hry hudba knihy komiksy kosmetika lifestyle mma MY BODY MY HEROES MY LIFE MY SOUL osobnosti ostatní sporty pozvánky reporty rozhovory seriály skate sneakers snow soutěže technologie tetování výstavy water zdravě


Jóga-Trip - cestování a pobyty s jógou Surf-Trip - surf, jóga a aktivní dovolená Sea You House - surf&jóga ubytování na Srí Lance Banger - magazín rapu, streetu a urban kultury Yezede s.r.o. - eventová agentura Neverdie - vše, co musíš vědět oard - Designová balanční deska LV Print - tiskárna s třicetiletou tradicí Drip it – Vychutnejte si skvělou kávu kdekoli